Popáleninová centra získají evropské peníze

peníze, eura

Popáleninová centra v Ostravě, Praze a Brně získají na modernizaci svého vybavení evropské dotace 150 miliónů korun. Každé z nich bude moci čerpat 50 miliónů, a to zřejmě už od léta.

Novinářům to řekli zástupci ministerstva zdravotnictví a center ve středu v Ostravě, kde se konala odborná konference zaměřená na péči o popálené pacienty.

Popáleninové centrum Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) podle primářky Zdenky Crkvenjašové peníze využije na obnovu nynějšího přístrojového vybavení, které je většinou z roku 1992, a také na pořízení chybějících přístrojů.

„Na jednotkách intenzivní péče potřebujeme například novou monitorovací techniku a nové dýchací přístroje,“ řekla s tím, že dnešní přístroje už toho umějí mnohem více než technika z počátku 90. let. Obnovu podle ní potřebuje i zastaralé vybavení operačních sálů. Centrum si však pořídí i dosud chybějící přístroje, např. zevní laser pro péči o jizvy.

Péči o popálené pacienty ministerstvo zdravotnictví centralizovalo koncem roku 2008. Statut popáleninového centra mají v ČR tři pracoviště, a to při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici Ostrava.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková novinářům řekla, že centralizací popáleninové péče v žádném případě nejsou likvidována nižší zdravotnická pracoviště. „Musí však zodpovědněji zhodnotit své možnosti a pacienta včas směrovat na vyšší, specializovaná pracoviště,“ řekla s tím, že to je úkol i pro záchrannou službu.

„Když už péči centralizujeme, pacienti by měli být skutečně směrováni do popáleninových center a ne léčeni na periferii,“ řekla rovněž primářka Crkvenjašová a apelovala na zdravotní pojišťovny, aby určitou léčbu umožnily provádět jen ve specializovaných centrech.

„Bohužel se stává, že popálený pacient k nám přijde pozdě a až ve chvíli, kdy nastaly komplikace. A my mu přes veškerou svou snahu už nemůžeme pomoci tak, jak by to bylo možné bezprostředně po úrazu,“ uvedla.

Ilustrovala to na případu holčičky po úrazu elektrickým proudem: „Zranění, které bylo léčeno, původně vypadalo banálně, ale ve finále vyústilo v zánět kosti a my jsme s maximálním nasazením bojovali, aby dítě nepřišlo o prst.“ Podle Crkvenjašové je případů, kdy se pacienti do popáleninového centra dostanou pozdě, desítky.

„Ne vždy to má až takové následky, nicméně už to, že jizva není optimální, u pacientů hraje roli,“ doplnila. Přednosta Popáleninového centra při Fakultní nemocnici Královské vinohrady v Praze Lubomír Brož uvedl, že pacienti, kteří jsou do pražského centra přivezeni z jiných zdravotnických zařízení pozdě, většinou až s komplikacemi, tvoří asi deset procent.

Ohodnoťte tento článek!