Přejít na obsah

Poplatek za otce u porodu víří prach

zpět
5.9.2011
miminko, ruce, porod, porodnice, dítě
zvětšitmiminko, ruce, porod, porodnice, dítěZdroj: www.blogaboutinsurance.net

miminko, ruce, porod, porodnice, dítě | Zdroj: www.blogaboutinsurance.net

 

Pokud se vám něco nelíbí, běžte rodit jinam. V podstatě takto by se dala shrnout odpověď vedení Masarykovy nemocnice Ústečance Petře Langové. Ta se na něj obrátila se stížností na tisícikorunový poplatek za přítomnost otce u porodu.

Nelíbí se jí přehnaná částka ani vyžadování povinného kurzu.

„Pokud chce rodička u porodu otce, musí kurzem projít. Jestliže nesouhlasí, může si vybrat porodnici,kde povolují přítomnost otce u porodu bez kurzu. Moc jich nebude,“ stojí v odpovědi podepsané ředitelem Krajské zdravotní Eduardem Reicheltem.

V Teplicích jen 300

Přitom hned v teplické porodnici kurz nevyžadují a za přítomnost otce chtějí jen 300 korun na nutné náklady. „Proti tomu bych nic nenamítala,“ řekla Langová. Teplická nemocnice stejně jako ta ústecká patří pod křídla společnosti Krajská zdravotní.

Rozporuplné jsou podle Langové i další závěry Krajské zdravotní. „Dozvěděla jsem se jen to, že pětistovka z té tisíci koruny je za kurz a druhá za přítomnost otce na sále,“ uvedla Langová. Taková informace jí však nestačí. „Požadovala jsem přesné rozepsání celé částky a vysvětlení, jak mohou kurz vyžadovat jako povinný,“ řekla.

„Žádné povinné absolvování kurzu nemůže porodnice chtít,“ potvrdila už dříve právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Vedení nemocnice v tom podle dopisu nemá jasno. Nejdřív uvedlo,že na proškolení otce trvají, protože neinformovaný a stresovaný partner ztěžuje práci na porodním sále. Dále v textu však stojí: „Kurz nikomu nenutíme, každá matka má právo vybrat porodnici i kde kurz absolvuje. A u nás platit jen za přítomnost blízké osoby.“

Za co? Za mundur

Langová této verzi však nevěří. „Navíc pět set korun jen za přítomnost je stále dost, když si uvědomím, že manžel nemocnici stál jen jednorázový mundur a nic víc,“zdůraznila.

Připravuje kroky, které podle ní mohou vést až k mezinárodní žalobě. „V naší legislativě se musí něco změnit, aby se nemocnice na rodičích bezdůvodně neobohacovaly a nedělaly z porodů byznys. Připravuji petici, tohle nevzdám,“ rozčilovala se Langová.

„Věřím, že se to nelíbí převážné většině žen. Od toho, aby proti tomu vystoupily, je ale odrazuje řada věcí. Do nemocnice totiž třeba půjdou rodit znovu a nechtějí konflikty se zdravotníky,“ doplnila právnička Candigliota.


Komentovat článek: Poplatek za otce u porodu víří prach

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatek za otce u porodu víří prach

Komentáře

dalších 8 komentářů
vím, co je porod proč ty ženské chtějí, aby se tam ten chlap motal není pořád zcela jasné  | 28. 10. 2011 22:53

Vy jste normální ma..r, který si neváží své partnerky !!!!! Tady přeci vůbec nejde o klid v rodině !!!!!!! Jenže to takovému samolibému chlapovi, jako jste vy, stejně nikdy nikdo nevysvětlí.

lékař stále dokola  | 5. 09. 2011 19:50

upachtění zdravotníci sbírají drobty pod stolem, místo aby si nechali řádně zaplatiti za svou práci

98 To mi vadí,  | 5. 09. 2011 17:47

přítomnost otce u porodu by neměla být v režimu volné tržní tvorby cen. Nebo jsme už zcela zahodily etické a humánní ohledy?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné