Přejít na obsah

Poplatek za recept může zvýšit spotřebu léků

zpět
22.7.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: teamsugar.com

léky | Zdroj: teamsugar.com

 

Zrušení poplatku za položku na receptu může způsobit zvýšení spotřeby léků. „Poplatek za recept jistě též bude regulovat spotřebu, ale poplatek za položku je více racionální,“ komentoval změny ve zdravotnictví expert na lékovou problematiku Michal Prokeš.

Češi loni spotřebovali za léky nejvíce peněz za posledních pět let. Čím je to způsobeno? Čím to, že náklady tolik rostly?

Ve vyspělých zemích je normální, že každým rokem náklady na léky vzrůstají, nesmějí však narůstat příliš. Nárůst nákladů je dán stárnutím populace, existencí stále většího počtu účinných léků a změnou životního stylu lidí, kteří se stále více k lékům uchylují i při léčbě nevýznamných nemocí. Nejrychleji rostou náklady na závažné nemoci, např. onkologické léky - cytostatika a na některé revmatické choroby (tzv. biologická léčiva). Nezmínil jsem se například o lécích na AIDS - počet nemocných stoupá, náklady převýšily 1 miliardu korun ročně. Na některých lécích lze „ušetřit“ bez toho, aby byla snížena kvalita péče. Například antibiotika se v ČR předepisují příliš často i na choroby, které nereagují na léčbu antibiotiky (chřipka), což vede též k nárůstu rezistence. Existují i další skupiny léčiv, která se u nás předepisují příliš často, neboť u nás neexistuje systematická podpora racionálního předepisování léčiv (a lékaře tak školí především firmy, které léky vyrábí). Dále je třeba si uvědomit, že Češi velmi rádi spoléhají na léky při léčení určitých nevýznamných potíží, lékař bývá pod silným tlakem konkurence jiných lékařů („když pacientovi nevyhovím, ztratím jej jako klienta“).

Ovlivnily spotřebu léků nějakým způsobem regulační poplatky? Počet spotřebovaných balení byl nižší než v minulosti, měl na to vliv i poplatek za položku na receptu?

Spotřebu léčiv regulační poplatky (poplatek za položku na recept) určitě ovlivnily. Pacienty ovlivnily i doplatky (doplácí se rozdíl mezi cenou léku a jeho úhradou ze strany zdravotní pojišťovny).

Výtah ze statistik 2001-2009
zvětšitVýtah ze statistik 2001-2009
Autor: Michal Prokeš

Výtah ze statistik 2001-2009 | Autor: Michal Prokeš

 

Tento poplatek bude nyní zrušen, platit se bude za recept, může to podle Vás ovlivnit spotřebu léků?

Poplatek za recept jistě též bude regulovat spotřebu, ale poplatek za položku je více racionální. Na recept lze předepsat dvě položky, jistě se vyskytnou případy,kdy pacient řekne lékaři: Když už mi píšete lék na vysoký tlak, předepište mi ještě druhý lék (např. na žíly, na bolest hlavy…), když už za ten recept mám platit. Lze tedy očekávat určité zvýšení spotřeby, které nebude mít zcela racionální charakter. Vzhledem k tomu, že lékaři jsou finančně motivováni k úspornému léčení, nemuselo by se jednat o významné zvýšení nákladů na léky. Bude tedy záležet i na zdravotních pojišťovnách, do jaké míry budou racionální léčbu lékařů podporovat (poskytovat informace o preskripci a finanční motivaci).

Dlouhodobě se vedly spory o to, zda pacienti doplácejí za léky více, či nikoli. Jaká je podle Vás situace, doplácejí pacienti více?

Doplatky na léky v roce 2009 nepochybně klesly, jak ukazují grafy vytvořené ze statistik Českého statistického úřadu. Domnívám se, že je to souběh několika příznivých vlivů: Jednak se i pacienti začínají snažit o rozumnou míru konzumace léků, jednak si levné léky již nyní kupují sami a jednak zdravotní pojišťovny skutečně vracejí peníze po překročení stropu 5000,- Kč (respektive 2500,- Kč).


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

7.10. SÚKL: Pacienti dostanou více moderních léků, pomohlo přecenění SÚKL: Pacienti dostanou více moderních léků, pomohlo přecenění
3 příspěvků

Komentovat článek: Poplatek za recept může zvýšit spotřebu léků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatek za recept může zvýšit spotřebu léků

Komentáře

dalších 17 komentářů
Hanák spoluúčast  | 23. 07. 2010 09:14

No ono když to vezmeme filozoficky, tak stát za to, že vám odnímá tučnou část výdělku, dodnes tvrdí, že napraví nespravedlnost přírody, a všichni budeme zdraví (a bohatí) . Tenhle blud komunisté spustili, a po letech sami museli upravit, že tedy budeme spíše všichni stejně chudí, ale zdraví. A zadarmo. Ale že se někdo narodí nemocný, nebo utrpí úraz, v tom žádná spravedlnost z hlediska společnosti není, a je pošetilé hlásat, že každý zrozený občan má jaksi automaticky nárok na ideální život, a že zdravotníci jsou tu od toho, aby zajišťovali blaho a ráj na zemi a napravovali "křivdy" přírody - a dokonce bez zasloužené odměny. Tohle by se mělo nějak lidem připomenout, že ideál krásných a nesmrtelných je skutečně ideál, a nemůžete ho dnes a denně vyžadovat ani u obvoďáka, ani na klinice, ani v apatyce.

Hanák spoluúčast  | 23. 07. 2010 08:42

Souhlasím. Jen jsem si povzdechl nad důsledky komunistické dračí setby, spíš než o reformu mně šlo o trochu té výchovy a osvěty v zabedněných palicích - a tam se nemusí hrát na přesná čísla. Navíc třeba miliardu si nikdo (koho znám, včetně mně) s ničím konkrétním nespojí (snad jen s nějakou tunelářskou kauzou) , ale jak vypadá stokoruna, co se za ní dá koupit, a že místo umělého kloubu by se dalo pořídit velmi slušné auto, to už leckterý pacient dokáže vstřebat - tak si myslím, že by bylo užitečné jim to systematicky připomínat. A možná je i trochu provokovat (jak jsem nas...., začnu být i trochu škodolibý), že za ty papalášské tanečky s Diag Human a Gripeny by oni mohli mít ten svůj betablokátor zaplacený na deset životů ... Ale to už je novinové dogma na hraně, uznávám. Prostě proti klínu v hlavě jiný klín, podepřený tou peněženkou.

dr.Bouzek ad Hanák  | 23. 07. 2010 08:32

Lidé vám klidně podepíší milion,když to nebudou muset platit. Taková výchova je pouze teoretická. Představa, jak pacient jde od lékaře a pilně studuje účet a pak se začne chovat ekonomicky je směšná. Tak to u lidí nefunguje. U lidí funguje jen to, pokud něco platí z vlastní kapsy. Ale není problém. Zrušme systém veřejného solidárního zdravotního pojištění. Nechme jen komerční zdravotní pojištění. A bude vymalováno. Nebude co řešit. Já na tom jako doktor jen vydělám. Otázka je, co by pak se mnou bylo, kdybych byl vážněji nemocný. Takže sice bych si sice vydělal více, ale zase bych si musel platit mastnou zdravotní soukromou pojistku. No a chudé bychom nechávali umírat v chudobincích jako trest za to, že nebyli úspěšní, schopní, tedy bohatí. Protože v pojetí naší pravice je chudoba vlastně projevem osobní neschopnosti a nekvality. Proto je třeba chudé trestat a eliminovat, aby nám nekazili společnost. Jen se zapomíná, že většina bohatých zbohatla právě z těch chudých a to velmi často za porušení zákona,o etice už vůbec nemluvím, to je u nás skoro sprosté slovo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné