Přejít na obsah

Poplatky a recepty přišly za půl roku na 2,6 mld.

zpět
12.9.2008

Za regulační poplatky a recepty ve zdravotnictví zaplatili za prvních šest měsíců letošního roku pacienti 2,6 miliardy korun. Novinářům to ve čtvrtek oznámil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). "Zavedení regulačních poplatků bylo úspěšné. Omezilo se plýtvání v českém zdravotnictví a uspořili jsme finanční prostředky. Peníze pak byly přesunuty na léčbu velmi drahých onemocnění a na zkrácení čekacích dob na specifické operace," řekl Julínek...

Oznámil, že mimo uvedené částky se uspořily další 3,4 miliardy korun, a to tím, že klesly návštěvy u ambulantních lékařů a na pohotovosti a snížil se počet ošetřovacích dnů v lůžkových zdravotnických zařízeních.

Zároveň zdravotní pojišťovny také uspořily za levné léky, například aspirin nebo paralen, které byly dosud jak na lékařský předpis, tak volně prodejné. Pacienti si tyto levné léky nyní kupují z vlastní kapsy.

Podle Julínka klesly návštěvy u ambulantních specialistů téměř o dvacet procent, lékařské služby první pomoci o 37 procent, počet položek na lécích se snížil o téměř 32 procent a balení léků, které lékaři předepisovali, o necelých 25 procent.

Samotný počet receptů, které lékaři předepsali pacientům, byl nižší o necelých 30 procent.

Nejvíce vydali důchodci

Náměstek ministra Marek Šnajdr uvedl, že v prvním čtvrtletí stouply meziročně výdaje na zdraví nejvíc u důchodců, a to asi o 102 koruny měsíčně. Celkově výdaje obyvatel na zdravotnictví stouply v uvedeném období zhruba o 63 korun měsíčně.

„Ve stejném období ale nárůst čistých měsíčních příjmů byl v ČR 832 koruny a u důchodců 311 korun,“ uvedl.

Julínek uvedl, že v prvním pololetí letošního roku se významně zlepšil přístup pacientů k účinné a moderní léčbě pro vážně nemocné ve specializovaných centrech, zejména onkologických. Díky úsporám bylo možné navýšit jejich finance o 800 miliónů korun. Zvýšil se také počet operačních zákroků s dlouhými čekacími dobami.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna nasmlouvala na letošní rok o 7350 kyčelních a kolenních náhrad víc než v roce 2007, což je nárůst o 35 procent.

Ministr si pochvaloval i limit poplatků ve zdravotnictví a doplatků za léky, který je pět tisíc korun za rok. „Do konce srpna ho překročilo čtyři tisíce lidí a pojišťovny jim vrátí sedm miliónů korun,“ uvedl Julínek.

Zákony jdou do vlády

Ministr Právo informoval, že koncem září projedná vláda návrh tří reformních zákonů a novelu zákona 48, jejíž součástí bude i osvobození od poplatků všech dětí do šesti let.

V říjnu by příslušné zákony měl v prvním čtení projednat parlament, a pokud projdou i Senátem a podepíše je prezident, měly by platit od ledna příštího roku.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Poplatky a recepty přišly za půl roku na 2,6…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatky a recepty přišly za půl roku na 2,6…

Komentáře

dalších 15 komentářů
Jóžin Re:Regulační poplatky nebyly zbytečné  | 15. 09. 2008 18:05

Asi kdybych měl ordinaci v bažinách, ti důchodci by tam snad tolik nechodili. Přišli na to jak obcházet placení. Rádi, jakoby zapomínají na předpis některého léku, nebo řeknou, že nemají peníze na zaplacení v lékárně. Nebo platí jeden, doprovod si nechá změřit TK, když už zaplatili za jednoho poplatek. No práce sestry se nepočítá, tak proč toho nevyužít?

Jiri Wicherek Re:Regulační poplatky nebyly zbytečné  | 15. 09. 2008 13:21

Prave ted mi z ordinace odesla jedna dama, ktera prisla rovnou, bez vysetreni u PL, nejspise, aby usetrila tech 30 Kc, v pripade, ze by ji odeslal dale. Udavala "vyrustky na pate ". Zjistena plantarni veruka prosta... Ten uzasny efekt RP v ubytku pacientu v cekarnach PL ma svuj rub - pribylo banalit v ordinacich AS. castecne

mladočech Re:Regulační poplatky nebyly zbytečné  | 15. 09. 2008 13:11

No tak ty můžeš být kámo rád, že tě drží nad vodou ten paušál na hlavičku. Bez toho bys plakal stejně jako všichni ostatní, kteří za tím schovaní nejsou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné