Poplatky brzdí sestavování koalic

Titulní obrázek

Vítězové krajských voleb jsou sice již známi, kdo zasedne v regionálních koalicích ale zatím není vůbec jasné. Jednání pokračují a sociální demokraté hledají nejvhodnějšího partnera. Ostře je sledováno dění zejména ve Středočeském kraji, David Rath zde totiž plánuje velké změny…

Jednání o koalicích v těchto dnech intenzivně probíhá ve všech krajích. Dnes se mají setkat možní koaliční partneři například v Karlovarském kraji, rozhodnutí ale zřejmě nepadne hned, podle lídra ČSSD a zřejmě i nového hejtmana Josefa Novotného by koalice měly bát známy do tří týdnů.

Sociální demokraté ale zatím nemají příliš jednotnou koncepci, například v otázkách kolem poplatků panují rozdílné názory. Kromě Středočeského kraje chtějí proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě, v Pardubickém kraji a jižních Čechách.

V Karlovarském, Plzeňském, Olomouckém kraji a na Vysočině si pacienti i nadále budou zřejmě hradit poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji budou od poplatků osvobozeni jen senioři a děti.

A právě v těchto otázkách chtějí mít sociální demokraté se svými partnery předem jasno, vyjednávání se tak točí zejména kolem poplatků a zdravotnictví vůbec.

Střední Čechy? Jen jedna nemocnice

Ostré výrazy a velké změny, tak vypadá povolební situace ve Středočeském kraji. Volební lídr ČSSD David Rath chce zásadním způsobem změnit systém regionálního zdravotnictví. Plánuje založit jedinou krajskou nemocnici – takzvanou Veřejnou neziskovou nemocnici středočeského kraje, pod kterou by spadala pětice dosavadních oblastních nemocnic v Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi, Kladně a Benešově.

Všechna tato krajská zdravotnická zařízení, která jsou v současnosti akciovými společnostmi, navíc chce převést na neziskové organizace. „Má to tu výhodu, že tato organizace může čerpat velmi solidní dotace z Evropské unie, prakticky s nulovou spoluúčastí,“ vysvětloval důvody pro ČTK David Rath.

Oblastní nemocnice se budou muset pod taktovkou Davida Ratha připravit i na další obraty, stínový ministr zdravotnictví totiž chystá personální změny. Těm budou předcházet kontroly a audity, Rath si je ale již nyní jistý, že k obměně dojde.

„Obávám se, že z managementu nemocnic mnoho nezůstane,“ uvedl Rath. Už nyní je podle něj zřejmé, že selhali ředitelé nemocnic v Kolíně, Příbrami, Benešově a Kladně. S odchodem ze svých postů by podle Ratha měli raději dopředu počítat.

Ředitelé kritiku odmítají, tvrzení o pochybnostech jsou podle nich absurdní. „Přiznávám, že v tuto chvíli není čas v klidu pracovat. Mediálním prohlášením poslance Davida Ratha nerozumím, nechápu to. Není důvod vytvářet hysterii, že ředitelé nemocnic jsou amatéři,“ uvedl v prohlášení ředitel a předseda představenstva Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Miroslav Petrík.

Podobně Rathovy kroky komentuje i odcházející hejtman Petr Bendl (ODS). „ Na úřadě se šíří strach a panika z toho, jak David Rath začíná kriminalizovat a vyhrožovat,“ uvedl Bendl pro ČTK.

Koalice v Liberci již pomalu vzniká

Úhrada poplatků v krajských nemocnicích je jednou z priorit ČSSD i v Libereckém kraji. O koalici vyjednává strana s hnutím Starostové pro Liberecký kraj a Stranou pro otevřenou společnost, s nimiž má dohromady 25 křesel.

Právě otázka poplatků je ale bodem, na němž se zatím strany příliš neshodují.

Pokud bude chtít Liberecký kraj platit poplatky za pacienty ve svých dvou krajských nemocnicích, bude na to potřebovat více než 30 milionů korun.

Na Zlínsku řeší koalici s ODS

Jasno nemají ani na východní Moravě, sociální demokraté se v těchto dnech scházejí s možnými partnery. Dohoda by měla být jasná během příštího týdne.

Povolební jednání se zužují na jedinou otázku, zda ČSSD vsadí na zažitou spolupráci s ODS nebo přizve ke spolupráci pět zastupitelů z řad Starostů a nezávislých za Zlínský kraj.

Jihočechům vrátí všechny poplatky

Lídr vítězné ČSSD v Jihočeském kraji Jiří Zimola chce proplácet všechny poplatky v sedmi nemocnicích, které zřizuje kraj. Osvobození by se mělo prioritně týkat dětí do 18 let, lidí s příjmy nižšími než dvojnásobek životního minima a starobních i invalidních důchodců.

Kraj by to mělo ročně stát asi 80 milionů korun. Peníze chce najít v rozpočtu kraje. Odkdy kraj začne platit za pacienty, rozhodne až nové zastupitelstvo.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!