Přejít na obsah

Poplatky na psychiatrii klesly

zpět
9.6.2009

V současné době je v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně asi 60 procent pacientů, kteří mají za povinnost regulační poplatky hradit. Z nich zhruba dvě procenta regulační poplatky za hospitalizaci v léčebně dluží. Podle ředitele Maska celková dlužná částka za celý kalendářní rok 2008 činila 300 tisíc korun...

Pokles počtu pacientů o téměř 10 procent zaznamenala v posledních dvou letech Psychiatrická léčebna v Havlíčkově Brodě. Podle ředitele Jaromíra Maska to lze dávat do souvislosti se zavedením regulačních poplatků.

„Poklesl zájem pacientů o dobrovolné hospitalizace, kde se regulační poplatky hradí podle zákona v plné výši,“ upřesnil ředitel Mašek. Regulační poplatky neplatí pacienti, kterým bylo například nařízeno soudem ochranné ústavní léčení, pacienti se závažnou duševní poruchou, kteří byli do léčebny umístěni bez svého souhlasu, případně pacienti v prokazatelné sociální nouzi.

V současné době je v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně asi 60 procent pacientů, kteří mají za povinnost regulační poplatky hradit. Z nich zhruba dvě procenta regulační poplatky za hospitalizaci v léčebně dluží. Podle ředitele Maska celková dlužná částka za celý kalendářní rok 2008 činila 300 tisíc korun a léčebně někdy nezbylo, než pohledávky některými pacienty prostě odepsat jako nedobytné.

Doma nejsou, poštu nečtou

„U dlužících pacientů postupujeme podle zákona, ale žádnou exekuci jsme zatím neiniciovali,“ přiznal ředitel Mašek. „Dlužníkům posíláme úřední dopisy s upozorněním. Někdy se ale jedná o osoby, které se na adrese bydliště nezdržují a nevyzvedávají si poštu. V takovém případě pak nezbývá, než se pohledávek vzdát,“ konstatoval.

Psychiatrická léčebna má nadregionální působnost, její spádové území, stanovené Ministerstvem zdravotnictví ČR, čítá přes 1,1 milionu obyvatel. Celkový počet lůžek léčebny je 808 - z toho od 1.4. 2009 provozováno 774 - ve vztahu k povinnému spádovému území je hluboce pod průměrem v ČR.

Dospělí pacienti jsou do léčebny přijímáni přednostně z okresů Havlíčkův Brod, Benešov, Kutná Hora, Chrudim, Pardubice, Hradec Králové, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí a z části okresů Kolín a Svitavy. Pacienti k léčbě návykových nemocí a dětští pacienti jsou povinně přijímáni z okresů bývalého Východočeského kraje. Ve spádovém území léčebny není jiné zařízení obdobného typu.

Štěpánka Saadouni, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Poplatky na psychiatrii klesly

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatky na psychiatrii klesly

Komentáře

dalších 7 komentářů
Baalamut s dlužníky  | 12. 06. 2009 10:19

je to všude stejné a postup také : Výzva 1., výzva 2., žaloba, platební příkaz, exekuce. Osobně mám ale zkušenost, že právě klienti psychiatrie nemívají problém s placením tak často, jako z jiných oddělení nemocnic.

psychiatr Re:Re:Re:Jak Julínek okrádá psychiatrické léčebny  | 10. 06. 2009 21:38

Dobrý večer, já si nečiním nárok na vlastnění pravdy. Jen myslím, že se ve svém oboru trochu vyznám. Kolega níže pak mi tak trochu mluví z duše - myslím jste praktický lékař, měl byste si obnovit znalosti z psychiatrie, která dle nejen mého názoru činí značný podíl denní problematiky vašeho oboru. Kromě běžné literatury doporučuji sociálněpsychiatrické práce prof. Chromého o nálepkování, stigmatizaci... Člověk se naučí víc si hlídat, co "z huby vypustí".

Petr Bouzek Re:Milý Petře Bouzku  | 10. 06. 2009 13:10

V tom co píšete máte pravdu. Já jsem však hovořil o dlužných pacientech psychiatrických zařízení. Můj popis blázna je samozřejmě nadsázkou. Víte co je paraple?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné