Přejít na obsah

Poplatky odradí nemocné od návštěv lékařů

zpět
21.11.2007

Lékaři se obávají, že pacienti kvůli poplatkům přestano navštěvovat jejich ordinace. "Mě tento poplatek nespasí, ale mnohým nemocným se zkomplikuje cesta k lékaři," tvrdí internistka Jana Krejčíková. Podle ní jsou ohroženi hlavně senioři a rodiny s malými dětmi...

V ordinaci zaplatíme od Nového roku 30 korun za vyšetření, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Éra takzvaně bezplatné zdravotní péče končí. Od ledna příštího roku budeme za každou návštěvu lékaře platit. „Musíme zamezit plýtvání, jiná cesta není,“ tvrdí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ač existuje zdravotní pojištění, bude nezbytné brát s sebou k lékaři peněženku.

Za návštěvu lékaře dáme 30 korun, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. „Mě tento poplatek nespasí, ale mnohým nemocným se zkomplikuje cesta k lékaři,“ tvrdí internistka Jana Krejčíková. Podle ní jsou ohroženi hlavně senioři a rodiny s malými dětmi.

„Zdraží se úplně všechno, co člověk potřebuje k životu a poplatky jim život zkomplikují. Podle mého názoru opouštíme vyspělé zdravotnictví a vracíme se do minulého století,“ obává se. Souhlasí s ní i mnozí další kolegové.

„Chce to zásadní systémovou změnu. S poplatky budu mít více práce, ale nemocní budou šetřit a choroby přecházet. Asi největší problém bude u rodičů s malými dětmi,“ myslí si dětský lékař Karel H.

To, že poplatky zatíží rozpočty, připouští i Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů. „Samozřejmě, že to pacienty zatíží, ale dopadá to i na mě. Lidé budou muset platit a my budeme mít více práce s výběrem poplatků. Jenže zákon se bude muset ctít, jinak budeme oba postiženi. Já dostanu pokutu 50 tisíc, vy budete stíhaní jako neplatiči,“ vysvětlil Jelínek. Ministerstvo předpokládá pokles návštěv u lékařů o 10 procent.

Jitka Zadražilová, Regionání deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Poplatky odradí nemocné od návštěv lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatky odradí nemocné od návštěv lékařů

Komentáře

dalších 18 komentářů
skeptik je to dobře  | 22. 11. 2007 10:02

poplatky jsou rozhodně první krok správným směrem. sice malý, ale po éře socanů aspoň něco. snad budou následovat podstatnější změny. tým, který je t.č. na MZ (nejen Hroboň), se liší od dráthových poskoků zejména tím, že má nějakou koncepci a že jediná kvalifikace těch lidí není loajalita. na odsuzování pseudolidumilů a tvrzení komory, odborů, komunistů a pod., že to nebude fungovat, si holt musíme zvyknout. :)

katango Re:Re:Bude to fungovat?  | 22. 11. 2007 07:49

Auto nemám,jestli někdo poškrábe okna v MHD,je mi fuk.Jako psychiatr pracuju s agresivními pacienty furt,resp.pracovala jsem,než jsem začala dělat psychiatrii pro děti,tam je to lepší.Ale pracovala jsem taky v protialkoholní poradně,tam se schylovalo k fackám každou ordinaci...A v psych.léčebně se opakovaně stalo,že esenbáci přivedli akutního psychotika v poutech,pouta sundali...pamatuju si,jak jeden ustrašenej příslušník se tiskl zády na dveře,zatímco jsme asi s dvěma sestřičkami vlídnými slovy a přístupem zklidňovaly dámu,kterou přivezl v poutech.Těch víc než dvacet let,co psychiatrii dělám,mne naučilo.Mmch,asi by to dle reakcí na jiné mé příspěvky leckdo neřekl ( třeba JAV nebo Lemmy Kilminster ) ,ale jsem vlídná a empatická dáma.

specialista Re:Re:Re:Re:dr.Hroboň  | 22. 11. 2007 06:53

Nevím,nemohu hodnotit.Popisuji jen osobní zkušenost. Vykrucovat se z otázek, to jsem u něj na té akci nezaznamenal.A z odpovědí byly tušit znalosti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné