Poplatky odradí nemocné od návštěv lékařů

Titulní obrázek

Lékaři se obávají, že pacienti kvůli poplatkům přestano navštěvovat jejich ordinace. „Mě tento poplatek nespasí, ale mnohým nemocným se zkomplikuje cesta k lékaři,“ tvrdí internistka Jana Krejčíková. Podle ní jsou ohroženi hlavně senioři a rodiny s malými dětmi…

V ordinaci zaplatíme od Nového roku 30 korun za vyšetření, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Éra takzvaně bezplatné zdravotní péče končí. Od ledna příštího roku budeme za každou návštěvu lékaře platit. „Musíme zamezit plýtvání, jiná cesta není,“ tvrdí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ač existuje zdravotní pojištění, bude nezbytné brát s sebou k lékaři peněženku.

Za návštěvu lékaře dáme 30 korun, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. „Mě tento poplatek nespasí, ale mnohým nemocným se zkomplikuje cesta k lékaři,“ tvrdí internistka Jana Krejčíková. Podle ní jsou ohroženi hlavně senioři a rodiny s malými dětmi.

„Zdraží se úplně všechno, co člověk potřebuje k životu a poplatky jim život zkomplikují. Podle mého názoru opouštíme vyspělé zdravotnictví a vracíme se do minulého století,“ obává se. Souhlasí s ní i mnozí další kolegové.

„Chce to zásadní systémovou změnu. S poplatky budu mít více práce, ale nemocní budou šetřit a choroby přecházet. Asi největší problém bude u rodičů s malými dětmi,“ myslí si dětský lékař Karel H.

To, že poplatky zatíží rozpočty, připouští i Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů. „Samozřejmě, že to pacienty zatíží, ale dopadá to i na mě. Lidé budou muset platit a my budeme mít více práce s výběrem poplatků. Jenže zákon se bude muset ctít, jinak budeme oba postiženi. Já dostanu pokutu 50 tisíc, vy budete stíhaní jako neplatiči,“ vysvětlil Jelínek. Ministerstvo předpokládá pokles návštěv u lékařů o 10 procent.

Jitka Zadražilová, Regionání deník

Poplatky odradí nemocné od návštěv lékařů
Ohodnoťte tento článek!