Poplatky: pacienti už dluží miliony

Kdyby všichni pacienti, kteří nezaplatili regulační poplatek, peníze přinesli, měly by nemocnice Středomoravské nemocniční a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) v rozpočtu o 3,5 milionu korun více.

Jen fakultní nemocnici dluží pacienti na regulačních poplatcích k poslednímu listopadu 1,7 milionu korun. Nemocnice dlužníky upomínají. V některých případech je už začaly vymáhat.

„Téměř polovinu představují dlužníci s menšími částkami do 500 korun. Evidujeme však i dlužníky, kteří mají platit řádově tisíce korun. Průměrně je to v nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku 1600, 1900 a 1400 korun,“ uvedla Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, jehož Středomoravská nemocniční nemocnice provozuje.

Fakultní nemocnice eviduje 6548 dlužníků regulačních poplatků. Průměrně mají zaplatit 270 korun. „Vymáhání pohledávek se řeší nejprve upomínkou, a pokud ani na tu dlužník nezareaguje, tak informaci předáváme naší advokátní kanceláři, která přistupuje k vymáhání soudní cestou. Je to mnohdy složité, ale částečně se daří peníze vymoci,“ uvedl mluvčí FNOL Egon Havrlant.

Stejně tak Středomoravská nemocniční dlužníky upomíná. „Do budoucna však počítáme se spoluprací s exekutory,“ uvedla Szotkowská.

Ohodnoťte tento článek!