Poplatky platí provoz i přístroje

Pacienti, kteří se nechají vyšetřit v některé z nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem, mají oproti jiným výhodu. Nemusí totiž platit třicetikorunový poplatek. Ten ale i přesto, že na něj mnozí pacienti nadávají, přitom pomáhá nemocnicím v rozvoji.

Například městská nemocnice v Hustopečích na Břeclavsku loni díky poplatkům získala víc než tři miliony korun.

„Možná že v zařízení se stomilionovým obratem se to jeví jako kapka v moři. Poplatky však pokryjí každoroční náklady na přístrojové vybavení. Loni jsme za ně koupili infuzní techniku na přesné dávkování léčiv,“ vysvětlila ředitelka nemocnice v Hustopečích Blanka Zemanová.

A podobně mluví i další menší městské nemocnice.

„Necelý milion korun, který měsíčně vybereme, se v provozních nákladech rychle rozpustí. Zanedbatelná částka to ale pro nás rozhodně není,“ uvedl mluvčí brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.

Největší zdravotnické zařízení jižní Moravy, Fakultní nemocnice Brno, loni na poplatcích vybralo jedenapadesát milionů korun. „Pro provoz nemocnice je to jednoznačný přínos,“ podotkl ředitel nemocnice Roman Kraus.

O třicetikorunové poplatky ale nepřijdou ani krajské nemocnice.

V nich pacient poplatek zaplatí, ale lidem, kteří mají zájem, ho vrátí kraj v podobě daru. „Poplatek chce proplatit zhruba třetina pacientů.

Pro letošek jsme na ně vyčlenili padesát milionů korun z krajského rozpočtu,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Není však jasné, jak dlouho ještě budou nemocnice poplatky vybírat. Některé politické strany totiž chtějí po blížících se parlamentních volbách regulační poplatky zrušit.

Výpadek v rozpočtu nemocnic by potom podle některých měly zaplatit pojišťovny.
Ne všichni tomu ale věří.

„Nelze očekávat, že nám ještě přidají na platbách. A protože musí postupovat podle úhradové vyhlášky, ani to udělat nemohou,“ uvažoval Kraus.

Ohodnoťte tento článek!