Přejít na obsah

Poplatky podle lidovců? Peníze pojišťovnám

zpět
18.11.2008

Poplatky ve zdravotnictví by v budoucnu nemusely zůstávat zdravotnickým zařízením, ani lékařům, dostat by je měly rovnou zdravotní pojišťovny. Alespoň si to tak představují vládní lidovci, kteří připravují úpravu systému výběru poplatků. Chtějí také, aby lidé platili jen za jeden recept a poplatek se snížil na dvacet korun...

Reformní zákony ministra zdravotnictví Tomáše Julínka opět dělí koaliční partnery. Zásadní změny v systému požadují lidovci, chtějí, aby se všechny vybrané peníze vracely zdravotním pojišťovnám. Uvedl to vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek v pořadu Otázky Václava Moravce. Další změnu, kterou jeho strana bude chtít prosadit, je prý platba pouze za jeden recept, a to 20 korun, nikoli 30 korun, jako je to v současnosti. O těchto úpravách podle Čunka bude koalice jednat v blízké době. Lidovecký záměr podpořil i zdravotnický expert ODS Boris Šťastný. „Šlo by o přehledné, efektivní a především spravedlivé opatření pro pacienty, pojišťovny i poskytovatele zdravotní péče,“ reagoval pro ČTK Šťastný. Jakékoliv změny jsou ale nepřijatelné pro resort zdravotnictví. Podle ministra Tomáše Julínka jsou poplatky nastaveny dobře a není třeba je měnit. Snahy o jejich změnu označil v Nedělní partii televize Prima za „politický obchod“.

Nepomohla ani schůzka zdravotnických expertů

Julínkovy reformní zákony také byly na programu sobotní schůze zdravotnických expertů koaličních stran. Ani ta ale výhrady nevyřešila. Lidovcům se nelíbí norma, která upravuje potraty a zelení zase nesouhlasí s paragrafem o standardech zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění. Ministr přístup koaličních partnerů, zejména lidovců, k jeho reformám tvrdě kritizoval. Tvrdí, že lidovci kritikou zdravotnických reforem řeší své vnitrostranické problémy. „Z nepochopitelných důvodů, nebo pochopitelných, to už těžko říct, si vybrali zrovna zdravotnictví, které chtějí hodit na oltář svého volebního neúspěchu,“ řekl v Partii. Dohady se vedou nad čtyřmi zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Poplatky podle lidovců? Peníze pojišťovnám

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatky podle lidovců? Peníze pojišťovnám

Komentáře

dalších 101 komentářů
staro Re:Reformy na úrovni?  | 22. 11. 2008 15:11

Ale regulační poplatky opravdu fungují.Vidím to dnes a denně u praktických lékařů u nás v poliklinice. Dokud se poplatky nevybíraly, bylo v čekárnách tolik pacientů, že stáli až na chodbě. Hezky si tam ještě radili navzájem, na co mají " nárok" a co by si měli nechat ještě od doktorky předepsat.Dnes tam stojí maximálně tak dva . V pojišťovnách nebyly peníze,platily s úděsným zpožděním, dnes jsou tam přebytky. Já, protože jsem specialista, tolik poplatků nevyberu, ale rozhodně fungují a zregulovaly nadbytečné čerpání zdravotní péče.

j nov7 čunek  | 19. 11. 2008 23:44

nejen z tohoto článku,ale i z dnešní jrho debaty v událostech je vidět,že o zdravotnictví nemá ani šajnu A co je nejhorší , že stejně jsou na tom i ostattní. Otázky stran standardů jsou staré více jak zravím a přeju hodně úspěchú. Já po těch nekolika letech snahy rezignoval. Možná emeritní president člk Doc Svoboda by mohl poradit, věděl o tom ve své době nejvíce.A co MUDr Marx?

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Regulace spotřeby a příjem zdravotnického zařízení ?  | 19. 11. 2008 16:36

ach tak. Tedy prostě požaduje 1000 Kč za to donesení peněz. No, nevím, z kolik pojišťoven má kdo pacienty, jestli třeba z osmi, tak se docela projde, pokud by to mělo být denně. Ještě by mohlo být zajímavé, jak bude doúčtovávat 50 000 pokuty za chybný výběr a chybný nevýběr poplatku :-)) Jinak je to fakt sranda dost. :-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné