Poplatky: sedm a půl milionu

Titulní obrázek

Sedm a půl milionů korun si na své konto připsala znojemská nemocnice od zavedení regulačních poplatků. Podle vedení nemocnice výrazně ubylo pacientů přicházejících na pohotovost. Zcela opačnou zkušenost ale mají někteří lékaři v soukromých ordinacích. Počet ošetřených pacientů se u nich proti loňsku prakticky nezměnil…

Nedávno vstoupil v platnost nový zákon. Maminky už neplatí za ústavní péči novorozence.

„Měsíčně na automatech vybereme asi milion až milion dvě stě tisíc korun,“ řekl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. Díky poplatkům, podle něj, ubylo pacientů na pohotovostech. „Počty pacientů na pohotovostech se snížily, ale není to nijak dramatický pokles. Patrně se na tom podílí i zavedené poplatky. Ze začátku to byla taková mediální bouře, kterou ale veřejnost přijala. Určitě šlo o revoluční krok. Nyní vše funguje bez velkých problémů. Pacienti nezneužívají lékařské pomoci a chodí jenom ti, kteří skutečně mají zdravotní problém,“ uvedl Jajtner.

Nemocnice od prvního srpna zrušila poplatky u novorozenců. „Za ústavní péči novorozence už maminky neplatí. Ročně se ve znojemské nemocnici narodí asi tisíc dětí a délka jejich pobytu je kolem pěti dnů. Zrušením poplatků tak nemocnice přijde ročně asi o sto padesát tisíc korun,“ dodal Jajtner.

Poplatky za novorozence nevadily novopečené mamince Blance Minaříkové. „Myslím si, že zaplatit za pobyt miminka za jeden den šedesát korun je minimum. Poplatky mohly klidně zůstat. Myslím si, že zdravotnictví peníze potřebuje,“ uvedla Minaříková.

Vše při starém

Rozdílné zkušenosti s platbou poplatků mají lékaři v soukromých ordinacích. Především ve městě se počet pacientů v čekárnách příliš nezměnil. „Dříve se lidem nelíbilo, a taky se zlobili, že musí platit regulační poplatek. Týdně jich bylo asi pět. Na počátku roku se počet pacientů trochu snížil, ale nyní je vše zase stejné,“ řekla praktická lékařka pro děti a dorost Karolína Puchnerová. Podle ní je placení bez problémů a ona sama neeviduje žádné neplatiče. „Lidé si ale v Česku pořád neuvědomují, že zdravotnictví není zadarmo. Nechtějí platit třicet korun a přitom mají třeba i tetování za šest tisíc,“ dodala lékařka.

Šatovský praktický lékař a předseda okresního sdružení praktiků Karel Hulán si nový systém dříve pochvaloval. Dnes vidí v zákoně i mezery. „Úbytek pacientů je minimální a čekárny jsou pořád plné. Je to i tím, že poplatky jsou nešťastně nastavené, vážou se pouze na provedení výkonu,“ uvedl Hulán. Někteří pacienti si, podle jeho slov, přijdou pro lék i třikrát do měsíce a nic neplatí. „Nemohu se pak více věnovat nemocným pacientům a musím vypisovat recepty. Myslím si, že každý, kdo už vstoupí do ordinace, by měl vždycky zaplatit regulační poplatek,“ popsal Hulán.

Nové automaty

Drobné technické nedostatky na automatech vyřešila nemocnice razantně.

„Apelovali jsme na dodávající firmu, která nebyla schopná malé nedostatky odstranit. Oslovili jsem jinou firmu a nechali jsme vyměnit větší automaty na bankovky. Pacientů se výměna nedotkla, byla to spíš otázka našeho vnitřního systému. Původní automaty jsme vrátili a odstoupili jsme od smlouvy,“ zakončil Jajtner.

Sylva Pavlačková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!