Přejít na obsah

Poplatky u lékaře: Kdo platí, nechce už dávat dárky

zpět
24.4.2007

Protikorupční význam poplatků v ordinacích potvrzují zkušenosti ze zemí, v nichž s tímto krokem přišli už dříve. V Česku se je nyní snaží prosadit Tomáš Julínek. Experti ze Slovenska a Maďarska varují, že proti korupci je třeba zavést mnoho dalších opatření...

Budou-li zavedeny poplatky u lékaře, ubyde korupce ve zdravotnictví, tvrdí experti.

aby se ji podařilo znatelně omezit.

Méně dárků

Právě drobných úplatků v ordinacích ubylo na Slovensku a v Maďarsku. „Podle našich prvních průzkumů klesl počet dárků a celkově míra korupce při návštěvě lékaře až o dvacet procent,“ říká Zsombor Kovacsy z maďarského ministerstva zdravotnictví.

A na Slovensku jeden z výzkumů přinesl podobné zjištění: zatímco před startem tamních zdravotnických reforem považovalo úplatky za běžnou součást zdravotnictví 33 procent Slováků, po reformě je to méně než čtvrtina. „Lidé jsou méně ochotní podplácet lékaře, protože už jim fakticky zaplatili,“ vysvětlil pro agenturu SITA bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac, za jehož působení reforma odstartovala.

Dnes vládnoucí sociální demokracie však na Slovensku poplatky zase zrušila.

Korupci to nevyřeší

V českém zdravotnictví se podle loňského průzkumu agentury STEM s korupcí setkalo přes 10 procent Čechů.

Ve zdravotnictví se uplácí dvěma způsoby. Jednak jde o úplatky mezi pacientem a lékařem - například za to, když pacient chce dřívější termín operace. Druhým typem je korupce mezi jednotlivými zdravotnickými institucemi.

Český ministr zdravotnictví Tomáš Julínek připouští, že samotné poplatky jsou na korupci málo. „Řešit to budou jiná opatření a zákony. Hlavně chceme jasně definovat, jaká péče je zdarma, za jakou se připlácí a v jakém čase musí být poskytnuta,“ říká.

Podle Julínka je také nutné, aby bylo jasně vymezeno, kdo je zodpovědný za hospodaření pojišťoven a nemocnic.

Úplatky jsou problém všude

Stejně jako v Česku je korupce ve zdravotnictví závažným problémem i v ostatních zemích střední Evropy. Jak potvrzují zprávy nevládní organizace Transparency International, která se bojem proti korupci zabývá, jsou takzvané dárky za poskytnutou péči ale i závažnější případy korupce běžné ve všech zemích regionu.

V posledních letech se objevuje řada korupčních skandálů především v Polsku. Až tři sta lidí je zapleteno v nejnovější aféře polského zdravotnictví, která se týká uzavírání fiktivních smluv, fingovaných soutěží a úplatků za předepisování a proplácení léků. V případu figurují vysocí státní úředníci i vedoucí představitelé dvou velkých mezinárodních firem.

Nedávno soud vynesl verdikt nad polskými zdravotníky, kteří v touze po provizi od pohřebních ústavů zabíjeli pacienty.

Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Poplatky u lékaře: Kdo platí, nechce už dávat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatky u lékaře: Kdo platí, nechce už dávat…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Zdeněk Poledna Re:Re:Poplatek není cena  | 25. 04. 2007 17:04

Bohužel nevím kdo je Anofeles. Mailová adresa je prázdná, takže nemůžu odepsat.

Bohumír Šimek Poplatky a korupce ubyde?  | 24. 04. 2007 23:54

Korupce neubyde, korupci směšné poplatky neřeší! Je šest vajec přinesených do ordinace korupcí? Nesmysl! Korupci by řešil jen pokladenský systém financování ambulancí, kdy pacient do rukou lékaře vloží přímou platbou své garanční peníze, které si vyzdvihne u své zdravotní pojišťovny. Ale není to pro naše politiky obtížné k pochopení?

Neplatí už nic, ani Dárky, a stojí někdo o ně , když nestojí o polatky  | 24. 04. 2007 19:33

Proč to funguje u zubařů ? Protože nejde o život. ČR jako korupční stát nikdo nepředstihne. Poplatky ve výši 30 Kč jsou regulační.A když, nebudou tak nebudou. Svět podle současného zdravotního systému u nás doma se stejně bortí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné