Přejít na obsah

Poplatky ve zdravotnictví už vynesly 1,3 miliardy

zpět
7.4.2008

Poplatky, které od ledna platíme u lékaře, vynesly za první čtvrtletí 1,3 miliardy korun. Oznámil to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v Nedělní partii televize Prima. V diskusi se střetl se stínovým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD). Diváci odpovídali na otázku: Měli by být od poplatků osvobozeni důchodci a malé děti? Na otázku odpovědělo 81 procent ano a 19 procent ne...

„Poplatky jsou zbytečné. ČSSD by je zrušila. Pacientům nic nepřinášejí, péče se nezlepšila,“ prohlásil Rath.

Julínek oponoval, že poplatky přinášejí efekt. „Poklesly návštěvy na pohotovostech o 44 procent a v ambulancích o 36 procent,“ řekl s tím, že lidé už nechodí s maličkostmi k lékaři.

Pokles návštěv Rath komentoval, že lidé nechodí proto, že nemají na poplatky peníze. „Poplatky jsou asociální a nikde v Evropě takto nejsou nastaveny,“ řekl. „Jsou příjmem zdravotnického zařízení a lidé z nich nedostanou nic.“ Informoval, že zvlášť výrazné je to u lékárníků.

Privatizace pojišťoven

Pokud by Ústavní soud poplatky zrušil, Julínek je přesvědčen, že „by to byl špatný signál pro pacienty a opět by se začalo plýtvat“. Ostrá byla i výměna názorů nad sedmi zákony, které mají změnit zdravotnictví. Vláda je má projednat ve středu. Výhrady opozice, odborů, KDU-ČSL a SZ jsou proti privatizaci zdravotních pojišťoven a velkých nemocnic.

„Je to brutální nájezd pravicových útočníků na veřejné peníze,“ prohlásil Rath. Julínek ale oponoval, že VZP bude státní akciovou společností a ostatní pojišťovny budou zprivatizovány. Poprvé oznámil, že 15 procent zisku si mohou nechat a 85 procent zisku musí vyplatit svým pojištěncům.

„Privatizaci velkých zařízení nechystáme. Nechystáme privatizaci veřejného zdravotního pojištění,“ sdělil Julínek.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Poplatky ve zdravotnictví už vynesly 1,3…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poplatky ve zdravotnictví už vynesly 1,3…

Komentáře

dalších 42 komentářů
Re:Re:Poplatky.  | 20. 04. 2008 18:49

Přece když přijde někdo s potvrzením o hmotné nouzi, tak "je mi líto, ale lék právě došel". Zeptejte se za týden. :)

Marek Re:Re:Poplatky.  | 8. 04. 2008 15:22

Tak to je hrubý nedostatek, lapsus tvůrců zákonné normy. Já nebudu neustále dotovat nezodpovědnost a neznalost uváděných tvůrců. když se tvoří právní norma tak má postihnout vše, když nepostihne tak náklady za nedokonalost má nést tvůrce ( odměna za za jeho (ne)/schopnosti).Když bych se náhodou spletl v desetinné čárce při dávkování léků do infusní láhve s třebars fatálním dopadem tak ze mne nikdo pak tuto nezodpovědnost nesejme !! "Zelinkové" ve zdravotníctví nemají místo ,ale zřejmě jinde nevadí.

Jan Hašek Re:Poplatky.  | 8. 04. 2008 13:33

Pokud příjde do lékárny někdo s potvrzením o hmotné nouzi, tak se provede odpočet z konečné ceny HVLP, ale s tím rozdílem že nám nikdo 30 korun nekompenzuje. U několika léků se vlivem odpočtu dostáváme i pod nákupní cenu distributora a jdem do mínusu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné