Poplatky ve zdravotnictví už vynesly 1,3 miliardy

Titulní obrázek

Poplatky, které od ledna platíme u lékaře, vynesly za první čtvrtletí 1,3 miliardy korun. Oznámil to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v Nedělní partii televize Prima. V diskusi se střetl se stínovým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD).
Diváci odpovídali na otázku: Měli by být od poplatků osvobozeni důchodci a malé děti? Na otázku odpovědělo 81 procent ano a 19 procent ne…

„Poplatky jsou zbytečné. ČSSD by je zrušila. Pacientům nic nepřinášejí, péče se nezlepšila,“ prohlásil Rath.

Julínek oponoval, že poplatky přinášejí efekt. „Poklesly návštěvy na pohotovostech o 44 procent a v ambulancích o 36 procent,“ řekl s tím, že lidé už nechodí s maličkostmi k lékaři.

Pokles návštěv Rath komentoval, že lidé nechodí proto, že nemají na poplatky peníze. „Poplatky jsou asociální a nikde v Evropě takto nejsou nastaveny,“ řekl. „Jsou příjmem zdravotnického zařízení a lidé z nich nedostanou nic.“ Informoval, že zvlášť výrazné je to u lékárníků.

Privatizace pojišťoven

Pokud by Ústavní soud poplatky zrušil, Julínek je přesvědčen, že „by to byl špatný signál pro pacienty a opět by se začalo plýtvat“. Ostrá byla i výměna názorů nad sedmi zákony, které mají změnit zdravotnictví. Vláda je má projednat ve středu. Výhrady opozice, odborů, KDU-ČSL a SZ jsou proti privatizaci zdravotních pojišťoven a velkých nemocnic.

„Je to brutální nájezd pravicových útočníků na veřejné peníze,“ prohlásil Rath. Julínek ale oponoval, že VZP bude státní akciovou společností a ostatní pojišťovny budou zprivatizovány. Poprvé oznámil, že 15 procent zisku si mohou nechat a 85 procent zisku musí vyplatit svým pojištěncům.

„Privatizaci velkých zařízení nechystáme. Nechystáme privatizaci veřejného zdravotního pojištění,“ sdělil Julínek.

Václav Pergl, Právo

Poplatky ve zdravotnictví už vynesly 1,3 miliardy
Ohodnoťte tento článek!