Poplatky zaplatí kraj. Už od 1. ledna

Titulní obrázek

Někdo se na Silvestra otráví alkoholem, jinému světlice popálí ruku. Půjde- li se svým zraněním za lékařem do jedné z krajských nemocnic na jihu Moravy, peníze za poplatek už může nechat doma. Půlnoční ohňostroje totiž kromě příchodu roku 2009 lidem oznámí i konec placení třicetikorunových poplatků v nemocnicích řízených krajem…

Už jen schválení rozpočtu v zastupitelstvu chybí Jihomoravskému kraji k tomu, aby mohl od Nového roku platit poplatky za své pacienty.

Někdo se na Silvestra otráví alkoholem, jinému světlice popálí ruku. Půjdeli se svým zraněním za lékařem do jedné z krajských nemocnic na jihu Moravy, peníze za poplatek už může nechat doma. Půlnoční ohňostroje totiž kromě příchodu roku 2009 lidem oznámí i konec placení třicetikorunových poplatků v nemocnicích řízených krajem. „Rada už schválila návrh rozpočtu na rok 2009, který je jedinou podmínkou pro zrušení poplatků od prvního ledna,“ uvedl včera krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý. Kraj v rozpočtu na poplatky našel pětasedmdesát milionů korun. Jak to technicky provede, aby se nedostal například do křížku se zákony na ochranu hospodářské soutěže, ještě Ryšavý říct nechtěl. „Řešení máme, ještě to však neschválily krajské orgány, proto o tom nebudu mluvit,“ uvedl radní z ČSSD. Prozradil však, že žádné přelévání peněz mezi občany a krajským úřadem rada nechystá. Právě takové řešení se ale zdá nejjednodušší řediteli nemocnice v Ivančicích na Brněnsku Jaromíru Hrubešovi. „To by znamenalo, že pacient v nemocnici poplatek zaplatí a na pokladně kraje mu jej proplatí. Zatím však na řešení z kraje netrpělivě čekám, abych mohl dát personálu instrukce,“ uvedl Hrubeš. Ivančická nemocnice od začátku roku vybrala na poplatcích téměř čtyři a půl milionu korun. Kolem padesáti tisíc jí pacienti dluží. Kdo chce vládní reformu zdravotnictví podpořit, může prý poplatky platit dál. „Nikomu samozřejmě bránit v placení nebudeme,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Návrh rozpočtu musí ještě osmnáctého prosince schválit krajské zastupitelstvo. K jeho přijetí ale stačí nadpoloviční většina všech zastupitelů kraje. A koaliční partneři, ČSSD a ODS, mají dohromady sedmatřicet z pětašedesáti hlasů. Opoziční zastupitel a bývalý hejtman Stanislav Juránek z KDUČSL tvrdí, že krok ČSSD bude stát kraj víc než schválených pětasedmdesát milionů. „Bude to mít dopad na hospodaření nemocnic. Je to nebezpečný experiment koalice. Návrh rozpočtu zřejmě nepodpoříme. Má se to řešit celostátní úpravou zákona,“ uvedl Juránek. Ministerstvo zdravotnictví si stále myslí, že kraj svým opatřením poruší zákony. „Podle zákona mají lidé platit a kraj vybírat. Také to vytvoří nerovnost na trhu, protože bude zvýhodňovat krajská zařízení. Je to nekalá soutěž,“ uvedl mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt. Do pokladny znojemské nemocnice přibylo z poplatků od začátku roku třináct a půl milionu korun. „Peníze použijeme na vlastní investice a pokrytí vyšší DPH ,“ vypočetl mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

Barbora Fialová, Regionální deník

Poplatky zaplatí kraj. Už od 1. ledna
Ohodnoťte tento článek!