Poprvé v Česku: 40 let brala špatné léky, chce odškodné

soud, spravedlnost, zákony

Příběh ženy z Olomoucka, která čtyřicet let brala nevhodný lék na onemocnění, kterým vůbec netrpěla, mění soudní praxi při posuzování nároků pacientů v Česku.

Je to totiž spor, který v tuzemsku nemá obdoby a jeho výsledek je určující i pro posuzování dalších podobných případů.

Nejvyšší soud, který případ označil za zásadní, totiž rozhodl (verdikt 25 Cdo 2549/2008), že lhůta pro promlčení nároků pacientů začíná až ve chvíli, kdy jsou pro ně jasné a jednoznačné důsledky dlouhodobého užívání špatných léků – tedy i desítky let poté, co člověk špatnou pilulku poprvé polkl nebo roky poté, co se dozvěděl o tom, že mu lékaři určili špatnou diagnózu.

Celé roky o ničem nevěděla

Celý příběh se začal už v roce 1962, kdy ženě byla v Olomouci stanovena nesprávně diagnóza – myastenický syndrom. Kvůli této chybě lékařů při stanovení nemoci začala žena dlouhodobě užívat lék Mestinon. A celé roky neměla žena o své špatné diagnóze žádné pochybnosti, předepsané léky jí nijak výrazně neškodily.

Teprve po 38 letech, v roce 2000, při pobytu v nemocnici ve Zlíně, se žena dozvěděla, že trpí jinou chorobou než byla dlouhodobě léčena – správná diagnóza bylo onemocnění štítné žlázy.

Lékaři ve Zlíně ji sdělili, že už Mestinon užívat nemusí, žena už byla ale na léku závislá a proto jej po dohodě s lékaři brala do roku 2002.

Teprve po vysazení léků se ale začaly projevovat důsledky dlouhodobého užívání špatně zvoleného léčiva. Žena trpěla poruchami krvetvorby, zástavou menstruace, svalovou ochablostí a poruchami sluchu.

A zažalovala nemocnici v Olomouci o 490 tisíc korun jako náhradu společenského uplatnění, bolestné a také náhradu za léky, vitamíny a zdravotní pomůcky za tři roky.

Okresní soud v Olomouci i Krajský soud v Ostravě ale nároky ženy zamítly. Soudy rozhodly, že případ je promlčený a žena odškodnění získat nemůže. Podle soudců totiž podala žalobu pozdě (až v roce 2003 ve chvíli, kdy se na ní projevily účinky léku po jeho vysazení). „Žalobu měla podat ve chvíli, kdy se dozvěděla o chybné diagnóze (rok 2000),“ rozhodli soudci.

Zásadní otázka je to

Žena se obrátila na Nejvyšší soud s dovoláním. „Promlčecí lhůta nemůže být počítána od chvíle, kdy jsem se dozvěděla o nesprávné diagnóze, ale až od chvíle, co jsem zjistila nepříznivé účinky na svém zdraví po vysazení léku Mestinon,“ uvedla žena.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Petrem Vojtkem ženě vyhověl a nařídil nové projednání případu.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Poprvé v Česku: 40 let brala špatné léky, chce odškodné
Ohodnoťte tento článek!