Přejít na obsah

Poradna “Znám své léky” pomohla již 30 tisícům pacientů

zpět
24.11.2015
Ilustrační fotografie; lékárna
zvětšitIlustrační fotografie; lékárna
Autor: Shutterstock

Ilustrační fotografie; lékárna | Autor: Shutterstock

 

Poradna “Znám své léky”, kterou provozuje Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), od svého spuštění v červnu 2014 pomohla téměř 30 tisícům pacientů. Prostřednictvím online formuláře mohou snadno, bezplatně a anonymně zjisit případné nebezpečné interakce či duplicity léků, které užívají.

TISKOVÁ ZPRÁVA AIFP

Dosud poradna odhlalila 2 478 závažných interakcí a 10 % dotazů obsahovalo duplicity účinných látek. Nejčastěji se jednalo o léky na onemocnění kardiovaskulárního systému.

Poradna “Znám své léky“ je k dispozici všem pacientům, kteří chtějí rychle a spolehlivě na internetu ověřit vzájemný vztah léčiv, které užívají. „Internetová poradna má za cíl zvýšit informovanost pacientů.

V praxi se běžně stává, že různí specialisté předepíší pacientům léky se shodnou účinnou látkou nebo látkami ve vzájemné kontraindikaci. Proto na tyto rizika upozorňujeme a snažíme se motivovat pacienty, aby informace sami vyhledávali a své lékaře upozornili na všechna léčiva, která užívají,“ vysvětluje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Interakce ohrožují zdraví i ekonomiku

Od spuštění poradny v červnu 2014 do letošního září bylo v poradně položeno 27 000 dotazů a zájem se stále zvyšuje. Doposud se podařilo zjistit 2 478 závažných interakcí a 2 588 dotazů, tedy téměř 10 %, obsahovalo duplicity, kdy pacient užíval léky se stejnými účinky.

„Duplicity mohou vést ke komplikacím, zvyšovat některé nežádoucí účinky nebo léčebný účinek zcela vyrušit. Nesprávné užívání léků v konečném důsledku zvyšuje náklady na celý zdravotní systém,“ upozorňuje Jakub Dvořáček z AIFP.

Upravit dávkování nebo vysadit

V hodnocení interakcí, neboli nesnášenlivosti mezi dvěma látkami obsaženými v lécích, pracuje poradna se škálou o šesti stupních. V případě „0“ k interakcím nedochází, střední hodnoty upozorňují na nutnost změnit dávkování či sledovat laboratorní testy, stupeň „6“ pak značí interakci ohrožující život.

Poradna hlídá nejen vzájemný vztah léků, ale také upozorňuje na jejich účinky s bylinkami nebo potravinami.

Poradna “Znám své léky“ je bezplatná a pro její použití pacientovi stačí vyplnit stručný online formulář na webových stránkách http://www.aifp.cz/cs/online-poradny/znam-sve-leky.


Klíčová slova

Autoři

AIFP, zdravi.e15.cz

Související články

26.3. Co víme o lékových interakcích? Co víme o lékových interakcích?
0 příspěvků
2.3. Pozor, nemíchat! Pozor, nemíchat!
2 příspěvků
20.8. Zrádné lékové mixy za miliardu Zrádné lékové mixy za miliardu
0 příspěvků
12.8. 90 miliard korun na vývoj nových léků 90 miliard korun na vývoj nových léků
1 příspěvků
11.3. Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné
5 příspěvků

Komentovat článek: Poradna “Znám své léky” pomohla již 30 tisícům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poradna “Znám své léky” pomohla již 30 tisícům…

Komentáře

další 3 komentáře
Josef T i ch ý  | 24. 03. 2017 14:46

Dobrý den,již 5x jsem vyplnil " dotazník " se jmény 12ti druhů léků které užívá manželka a ani jednou se mi to nepodařilo odeslat tam,co by nám s interakcí poradili. Rovněž nefunguje mailová adresa " office&aifp.cz. Prosím proto o radu, v čem je " jádro pudla " , abych se domohl v e l m i potřebné rady . Děkuji. Josef T i ch ý

dagmar léky kombinace  | 9. 02. 2017 08:51

derin 200mg,pragiola150mg,mirtazapin45mg,prothazin25mg,neurol 0.25mg,chlorprotixen50mg,medorisper1mg

Miloš Baumruk parkinson  | 18. 06. 2016 09:16

Léčím se na Parkinsonovu nemoc, diabet ,prostata, tlak a beru tyto léky: Rolpryna 8mg Isicom Atraven Omnic Topas Egilok Nolpaza a Stacil a příležitostně Motilium

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné