Přejít na obsah

Porod doma pojišťovny nezaplatí

zpět
8.5.2010
dítě, miminko, porod
zvětšitdítě, miminko, porodZdroj: www.maternity.net

dítě, miminko, porod | Zdroj: www.maternity.net

 

Rodit doma, nebo v nemocnici? Drtivá většina gynekologů tvrdí: v nemocnici, je to mnohem bezpečnější. Některé porodní asistentky však namítají: doma je to přirozenější, vždyť takhle se dříve rodilo zcela běžně.

Porodní asistentky i rodičky mající zájem přivést své dítě na svět doma narážejí mimo jiné na skutečnost, že tento úkon pojišťovny neproplácejí.

„Musíme vycházet z právních podkladů a nařízení. Pokud bude odborníky rozhodnuto, že za některých podmínek se mají domácí porody stát péčí hrazenou, tak se tím budeme samozřejmě řídit. Zatím ale legislativní normy úhradu této péče neumožňují,“ sdělil mluvčí největší české zdravotní pojišťovny VZP Jiří Rod.

Některé oslovené porodní asistentky namítají, že v části zemí EU jsou porody doma hrazené z veřejného zdravotního pojištění. „U nás to tak ale není, proto ve Zlínském kraji není oficiálně žádná taková porodní asistentka,“ postěžovala si například Věra Hýbnerová, která v Kroměříži provozuje agenturu porodních asistentek.

Dodala, že služba by maminku vyšla ve Zlínském kraji na přibližně osm až deset tisíc korun. Mluvčí VZP Rod dodal, že odborníci namítají, že porod doma je pro matku a dítě až příliš rizikový. Zvlášť v případě, kdy by došlo k nečekaným komplikacím.

Za názor specialistů se staví i oslovené nemocnice ve Zlínském kraji. „Cílené porody doma rozhodně nepodporujeme,“ uvedla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Dodala však, že se přesto na Valašsku část dětí doma narodí. „Jde ale o případy, kdy porod postupoval tak rychle, že nebylo možné včas ženu přepravit do nemocnice. Stane se to však jen několikrát do roka,“ uvedla Lenka Plačková.

Rovněž nemocnice v Uherském Hradišti se k záměrným porodům mimo nemocnici staví velice negativně. „Zásadně je nedoporučujeme žádné ženě. Vnímáme je jako velmi rizikové,“ konstatoval mluvčí špitálu Jan Hrdý.

Porodní asistentky, které mají kladný vztah k rození dětí v domácím prostředí, se ohrazují tím, že na podobné tvrzení nejsou žádné statistiky. „Neexistují studie, které by prokazovaly, zda je porod doma větším rizikem než porod v nemocničním zařízení,“ ohradila se například porodní asistentka Šárka Parkánová z Otrokovic.

Poznamenala také, že z vlastních zkušeností ví, že ženy o to mají stále zájem. „Ale vzhledem k možnostem v České republice stejně jejich děti přicházejí na svět v porodnici,“ řekla.

Řada porodnic se snaží i na specializovaném pracovišti navodit domácí atmosféru. Jedná se například o nabídku alternativních způsobů porodu, individuální přístup a také ubytování partnera na pokoji společně s matkou a dítětem.

„Pokud by se ženy v porodnicích setkávaly se vším, co k porodu podle svých představ potřebují, bylo by daleko méně přání rodit doma,“ podotkla k tomu Parkánová.


Klíčová slova

Autoři

Veronika Vágnerová, Regionální deník

Komentovat článek: Porod doma pojišťovny nezaplatí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Porod doma pojišťovny nezaplatí

Komentáře

dalších 10 komentářů
Jana Porod doma, ne!  | 12. 05. 2010 00:26

Jsem ráda, že jsem rodila v nemocnici. Doma nikdy. Když se podívám na to z druhé stránky. Kdo by to uklízel, roušky od krve, od plodové vody, mnohdy i stolice. To abych si odrodila, pak hbitě vstala a začala uklízet, kdyby nebyl nikdo k mání. Už vidím svého muže, jak se hrne do úklidu po porodu.

Dr. R. Jelínek Hm  | 9. 05. 2010 21:57

K tomu bych měl jednu poznámku. Musel by být dodržován DRG, nebo něco podobné. To bohužel vůbec nefunguje. Pokud já jako chirurg něco blbě léčím a chodí ke mně pacient půl roku, jen proto, že mu zprasím nějakou banální excisi, tak na tom vydělám. Takže na zákrok limit peněz a dost. Stejné by to bylo u porodů - bez komplikace standartní úhrada, komplikace, zaplatíš vše , protože, pokud by jsi byl ve špitále, šly by náklady na špitál.Hned by ty porodní báby přestaly blbnout. 100x by to bylo bez problémů a 1x by byl průser a pak by nuseli platit miliony. K tomu ještě nepočítám sankce u soudů, kterých s gynekology v poslední době přibývá. Takže ano úhrada, ale s důsledky.

Bushmills porod fyziologický  | 9. 05. 2010 11:47

V Japonsku se fyziologický porod platí i v porodnici. Pokud dojde ke komplikaci tak pak hradí vše ( tedy kromě spolúčasti běžné pro všechny choroby ) zdravotní pojištění... Tedy pokud chce někdo ušetřit za porod, tak si musí v Japonsku přivodit alespoň infekci ... Pokud tvrdí porodní asistentky , že je porod přirozená fyziologická událost, tak nechápu za co chtěj peníze ze zdravotního pojištění... Za chvíli se bude ze zdravotního pojištění platit i kino s komediemi k obveselení depresivních lidí... No zkrátka jako vždy jde jen o prachy...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné