Přejít na obsah

Porod ve Vyškově: Podepiš, anebo ven!

zpět
10.9.2007

Paní Ambrozová dostala při příjezdu do porodnice ve Vyškově k podpisu dokument, v němž se praví: "Souhlasím s navrženým vyšetřením, postupem léčení, který mi byl navržen a o kterém jsem byl informován." Liga lidských práv dokument považuje za protiprávní...

„Stáli přede mnou tři doktoři a říkali, že když to nepodepíšu, nemohou mě ošetřit,“ vzpomíná paní Ambrozová na svůj příjezd do porodnice ve Vyškově. Měla každou chvíli porodit, nemocnici si vybrala po zralé úvaze - z Olomouce to měla kousek a přístup personálu se jí při předchozí návštěvě líbil.

Jenže po příjezdu k porodu paní Ambrozovou zaskočilo, když jí předložili předtištěný dokument a k tomu ultimátum. „Měla jsem předem souhlasit se vším, co se mnou budou dělat, a to jsem nechtěla. Nikdo mi předem nic nepopsal,“ říká paní Ambrozová. Když jsem to odmítla podepsat, normálně mě vyhodili.“ Nakonec se narychlo přesunula do porodnice v Brně.

„Informovaný souhlas je proces, ne jen pouhý podpis formuláře,“ říká bývalý ministr zdravotnictví, nyní poslanec za ČSSD David Rath. „Vlastní souhlas zahrnuje zdůvodnění nutnosti zákroku nebo operace a jasné vysvětlení rizik a přínosů jak pro matku, tak i pro plod a nabídku alternativních postupů.“

Jenže přesně tohle paní Ambrozové nikdo z přítomných lékařů nenabídl. Dostala k podpisu dokument, který mají HN k dispozici a v němž se praví: „Souhlasím s navrženým vyšetřením, postupem léčení (operací a způsobem znecitlivění), který mi byl navržen a o kterém jsem byl informován.“ Liga lidských práv dokument považuje za protiprávní.

„Pokud tohle podepíšete hned po příjezdu do porodnice ještě dřív, než vás lékař s čímkoli seznámí a než si to promyslíte, vzdáváte se svých práv na informovaný souhlas,“ říká Michaela Kopalová, právnička z ligy. V praxi to znamená, že následně se lékař může pustit do jakýchkoli zákroků bez nutnosti informovat, proč je provádí, jaká jsou rizika, a zbaví tím rodičku možnosti volby.

Rodičky si stěžují

Obdobné dokumenty nedávají k podpisu rodičkám jen ve Vyškově, ale například v Praze na Bulovce nebo v Podolí. Liga lidských práv jenom za prázdninové měsíce přijala desítky podnětů od rodiček samotných i od občanských sdružení, které poslaly téměř identické formuláře. „Ve všech je stejný požadavek, totiž že rodička bude plně akceptovat rozhodnutí lékaře,“ říká Michaela Kopalová.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Kateřina Mahdalová, iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Porod ve Vyškově: Podepiš, anebo ven!

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Porod ve Vyškově: Podepiš, anebo ven!

Komentáře

dalších 5 komentářů
Iva Re:Liga a Kopalová sestupují do vesnické III.ligy  | 11. 09. 2007 21:37

Doplnění - do věčných lovišť je potřeba poslat i papírového otce dítěte a případně širší rodinu. A hned máme úspory v čerpání zdravotní péče! Mrtvý pojištěnec - ideální pojištěnec! Pigore, ty magore, já tě žeru

pigor porodníkem Liga a Kopalová sestupují do vesnické III.ligy  | 11. 09. 2007 05:04

Copy: "Souhlasím s navrženým vyšetřením, postupem léčení (operací a způsobem znecitlivění), který mi byl navržen a o kterém jsem byl informován." Liga lidských práv dokument považuje za protiprávní. "Pokud tohle podepíšete hned po příjezdu do porodnice ještě dřív, než vás lékař s čímkoli seznámí a než si to promyslíte, vzdáváte se svých práv na informovaný souhlas," říká Michaela Kopalová, právnička z ligy. V praxi to znamená, že následně se lékař může pustit do jakýchkoli zákroků bez nutnosti informovat, proč je provádí, jaká jsou rizika, a zbaví tím rodičku možnosti volby. -------------------------------------------- Comment: 1./ pokud si rodička přeje být seznámena, lze jí seznámit třeba se sanitářem - ahoj, já su Venca 2./ jaká jsou rizika - různá, v nejhorším zemře novorozenec, nebo rodička nebo oba. Tohle chtěla ta paní slyšet? -------------------------------------------- rada, ale je to tajné: v případě úmrtí novorozence doporučuji poslat do věčných lovišť i takovouto rodičku, jinak strávíte zbytek života na různých soudních stáních

Jiří Procházka Osobní zkušenost je stejná  | 10. 09. 2007 15:29

Mám nedávnou osobní zkušenost z jedné nemocnice, kde mi byl podobný papír předložen hned při přijmu dokumentátorkou oddělení. Když jsem se proti tomu zdvořile ohradil, dostalo se mi výčitky, že proti tomu protestujou vždycky právníci, lékaři a zjevně teda teď i lékárníci. A že ona s tím nemůže nic dělat, přestože na to upozorňovala opakovaně vrchní sestru i primáře. Takže opravdu věřím tomu, že to takto skutečně probíhá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné