Porodem končí osvobození od poplatků

Titulní obrázek

Regulační poplatek 30 korun neplatí ženy u gynekologa pouze v těhotenství. Osvobození končí porodem, a tak za prohlídku v šestinedělí už platí. U všech ostatních lékařů platí i během těhotenství, například za léčení chřipky u praktika. Sdělil to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod…

Regulační poplatek 30 korun neplatí ženy u gynekologa pouze v těhotenství. Osvobození končí porodem, a tak za prohlídku v šestinedělí už platí. U všech ostatních lékařů platí i během těhotenství, například za léčení chřipky u praktika. Sdělil to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

„V době těhotenství sleduje ženu soustavně ženský lékař, je tedy dispenzarizována. Zákon stanoví, že od zjištění těhotenství v souvislosti s touto dispenzarizací žena za návštěvu u lékaře neplatí. Dispenzarizace těhotných žen končí porodem, tak jako jím končí samo těhotenství,“ uvedl.

Poplatek 30 korun hradí žena při návštěvě praktika či zubaře. Bez poplatku je prevence, na tu má žena u gynekologa nárok jednou ročně, u praktika jednou za dva roky a u zubaře jednou za rok. Prohlídka na konci šestinedělí preventivní prohlídkou není.

Rod upřesnil, že dispenzarizaci podle vyhlášky sice podléhá také šestinedělí, ale vzhledem k formulaci zákona, že regulační poplatek se neplatí, jde-li o dispenzární péči poskytovanou těhotným ženám, už na šestinedělí nelze osvobození od poplatku vztáhnout.

Poplatky u lékaře platí lidé od ledna, za čtvrt roku za ně vydali přes miliardu korun. Vládní ODS je chce zachovat, omezily se tak prý zbytečné návštěvy u lékaře a zdravotní pojišťovny ušetřily za léky. Lidovci a zelení by chtěli poplatky omezit a osvobodit od nich například děti, seniory v domovech důchodců nebo sociálně slabé. Levicová opozice navrhuje úplné zrušení všech zdravotních poplatků.

O možném zrušení některých poplatků již několik týdnů vyjednává koaliční expertní komise. Levicovým návrhem na zrušení všech poplatků se zabývá Ústavní soud, zatím nerozhodl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!