Porodní asistentka Ivana Königsmarková je nevinná, konstatoval soud

Ilustrační foto

Pochybnosti o vině prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové v případě úmrtí novorozence po domácím porodu, které loni v srpnu vyřkl Ústavní soud a nařídil proto nové projednání kauzy, přejal nyní i obvodní soud pro Prahu 3 a zprostil Königsmarkovou obžaloby.

Ivana Königsmarková dostala za údajné chyby při vedení domácího porodu, po kterém dítě později zemřelo, dvouletý podmíněný trest a zákaz činnosti na 5 let. Byla ji také uložena povinnost zaplatit zdravotní pojišťovně 2,7 milionu korun. Tento verdikt však koncem srpna minulého roku zrušil Ústavní soud s tím, že bylo porušeno právo obžalované na spravedlivý proces podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

Zástupce se odvolá

Dnešní rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. „Já se na to dívám pořád stejně. Byl to nespravedlivý soud, ničeho jsem se nedopustila, nic jsem nezanedbala,“ řekla dnes ČTK po vyhlášení verdiktu Königsmarková. Podle ní chce Unie porodních asistentek ještě dnes vydat k jejímu osvobození prohlášení.

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice. Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala.

ÚS: Soud byl vůči obžalované zaujatý

Ústavní soud ale konstatoval, že justice kauzu Königsmarkové sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu. Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky.

Více se dočtete v příštím vydání magazínu ZDRAVOTNICTVÍ A MEDICÍNA, které vychází v pondělí 10.2.

Ohodnoťte tento článek!