Porodní asistentky se radily o založení krajské asociace

„Fyzicky i jinak není možné vše zajišťovat z pražského ústředí asociace, proto bylo doporučeno, aby v jednotlivých krajích vznikala sdružení krajská, která nejlépe znají a mohou řešit problematiku regionů…

Most – Celorepublikovou profesní organizací na bázi občanského sdružení je Česká asociace porodních asistentek. Porodní „babičky“ z porodnických oddělení některých nemocnic Ústeckého kraje se v úterý sešly ve Střední zdravotnické a Vyšší zdravotnické škole J. E. Purkyně v Mostě.

„Fyzicky i jinak není možné vše zajišťovat z pražského ústředí asociace, proto bylo doporučeno, aby v jednotlivých krajích vznikala sdružení krajská, která nejlépe znají a mohou řešit problematiku regionů, znají péči v tamních zařízeních a jejich prostřednictvím by se uskutečňovalo třeba i další odborné vzdělávání. Krajská sdružení by také měla zajišťovat kontakty a jednání s organizacemi v regionu, se zdravotními pojišťovnami a podobně. Mnohá krajská sdružení už fungují, po jejich založení se dokonce mnohde navýšil počet členek asociace,“ uvedla předsedkyně asociace s čápem ve znaku Ivana Königsmarková.

Do Mostu byly pozvány vrchní a staniční sestry porodnických oddělení jednotlivých nemocnic. I do této účasti zasáhly nedávné povodně, litoměřické a další asistentky mají plné ruce práce v zatopených okresech. Předsedkyně české asociace nepopřela, že se také stává, že v některém okrese asociace nemá pochopení vedoucích pracovnic oddělení.

„Měly bychom se tady poradit, zda chceme založit sdružení Ústeckého kraje. Následovat by případně měla krajská konference, která vydeleguje porodní asistentky na celostátní kongres, jenž se uskuteční v závěru října,“ dodala předsedkyně, která je s Mostem svázána vzpomínkami na studium gymnázia.

RŮŽENA MARTÍNKOVÁ, Deník Mostecka, 29.8.2002

Ohodnoťte tento článek!