Porodnice jsou přeplněné, přesto se někde ruší

Titulní obrázek

„Nutit ženy rodit daleko od domova a odejmout jim možnost zůstat v blízkosti svého bydliště vnímám jako nehumánní a diskriminační,“ kritizuje porodní asistentka Jitka Killichová rušení porodnic především v menších městech. Nedávno demonstrovalo například na čtyři sta lidí proti plánům na zrušení porodnice ve Frýdlantě na Liberecku…

Adriana se celé těhotenství chystala porodit v Praze, nakonec ale přivedla potomka na svět v kladenské porodnici. Jak to? V nemocnici Na Bulovce, kde byla zaregistrovaná, právě prováděli generální úklid, volno neměli ani v Motole. Už s předporodními stahy tedy nakonec vyrazila za Prahu.

Podobný maraton jako ona by mohly brzy zažívat nastávající matky také na jiných místech republiky. V řadě měst totiž i přes vrcholící babyboom porodnice zavírají. Někde zařízení přestala pracovat nedávno, jinde skončí za několik dní. Ženám tak nezbývá, než za porodem cestovat větší dálku, navíc s rizikem, že je nemocnice kvůli velkému počtu rodiček odmítne.

„Nutit ženy rodit daleko od domova a odejmout jim možnost zůstat v blízkosti svého bydliště vnímám jako nehumánní a diskriminační,“ kritizuje porodní asistentka Jitka Killichová rušení porodnic především v menších městech. Nedávno demonstrovalo například na čtyři sta lidí proti plánům na zrušení porodnice ve Frýdlantě na Liberecku.

„Je to hrozné, do Liberce to máme daleko a nechceme rodit v sanitkách,“ řekla Deníku jedna z protestujících frýdlantských žen Zdena Švadlenková. Stejný osud od zítřejšího dne čeká také porodnici v Kutné Hoře. V minulých letech byly například uzavřeny porodnice v Lounech, Vysokém Mýtě či Berouně. Lékaři z nemocnic ve velkých městech přitom stále potvrzují: máme přeplněno.

„Všechny tři pražské ústavy praskají ve švech, a touž několik let. Za posledních šest let máme v Praze nárůst porodů asi o 25 tisíc. To 37 procent,“ řekl Deníku přednosta kliniky v˙Motole Lukáš Rob. Například v Motole se ženy musí k porodu registrovat do 12. týdne těhotenství, pak už nemají šanci.

„Pokud je to později, budoucí maminka se musí obrátit jinam,“ potvrdil Rob. Ministerstvo zdravotnictví v rušení porodnic a přetížení těch zbývajících problém nevidí. „Máme velmi hustou síť porodnic a nemocnic vůbec. Tady ale nejde o číslo, ale o péči. V medicíně totiž platí, že kdo dělá málo výkonů, dělá je špatně, respektive hůř, než ten, kdo jich dělá hodně,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Podle něj je proto uzavírání porodnic s malým počtem porodů nutné. Například v Kutné Hoře jich bylo na 200 ročně, nejméně ve Středočeském kraji. „Je otázka, co je pro rodičku prioritou. Musíme se zamyslet, zda je takový problém jet do vzdálenější nemocnice s dobrou péčí, nebo zda rodit v porodnici za rohem, ale riskovat menší úroveň a kvalitu,“ dodal Tomáš Cikrt.

Proti tomu však protestují zastánci alternativních porodů. V menších zařízeních je podle nich „rodinné“ prostředí a ženy nejsou vystavovány takovému stresu z pobytu v odcizeném“velkoprovozu“.

Šárka Škapiková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!