Porodnice u Apolináře ověřuje nový systém prevence v těhotenství

těhotenství, těhotná, gravidita, ultrazvuk

Známá pražská porodnice u Apolináře ověřuje nový systém prevence v těhotenství a vyhledávání rizik u těhotných. Novinářům to řekl vedoucí centra fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Calda.

Jde podle něj o zásadní změnu pohledu na těhotenskou péči, cílem je nezatěžovat vyšetřeními zdravé ženy a soustředit péči na ty, které ji potřebují.

„Vycházíme z toho, že 80 procent těhotenství je bezproblémových, zvýšené riziko je u 20 procent, extrémní u pěti procent. Jde o to najít těch pět procent žen, které zvýšenou péči potřebují, a těm ji věnovat,“ řekl.

Dosavadní systém je založen na celoplošném screeningu. Vyšetření se opakují, nejsou cílená na určité skupiny. Ženám, které jsou vyšetřovány nadbytečně, to působí stres a starost o těhotenství, zdravotní systém to stojí peníze. „My chceme intenzivní a poměrně drahou péči věnovat těm, které ji opravdu potřebují,“ zdůraznil profesor Calda.

Nový systém přenáší těžiště péče do první třetiny těhotenství, mluví se o obrácené pyramidě. Zatímco při klasické péči s postupem těhotenství vyšetření a testů přibývá, v novém pojetí je nejvíc vyšetření na samém počátku a v podstatě už na konci prvního trimestru je jasno. Zdravé ženy jsou poté náročných testů ušetřeny a péče se soustředí na ty ohrožené.

Rozdělení žen do dvou skupin je na základě rodinné anamnézy, průběhu minulých těhotenství a výsledků biochemických a hlavně ultrazvukových vyšetření, které jsou základem systému. První je už ve 12. až 13. týdnu. Lékaři definují rizika těhotenských komplikací a dalších problémů, včetně chromozomálních poruch jako Downův syndrom. V případě potřeby následují v určitých intervalech další ultrazvuková vyšetření.

Od roku 2003 vyšetřilo centrum v programu včasné diagnostiky přes 20.000 těhotných v prvním trimestru. Lékaři jsou schopni rozeznat v této fázi těhotenství přes 80 procent vrozených vad a zjistit až 90 procent chromozomálních poruch. Odhalí riziko potratu v prvním a druhém trimestru, odumření plodu ve třetím trimestru či riziko těhotenské cukrovky. Snaží se také předpovědět riziko předčasného porodu, protože právě ty se podílejí až z 60 procent na perinatální úmrtnosti (od 28. týdne těhotenství do sedmého dne života novorozence).

Ohodnoťte tento článek!