Porodnice v Dačicích končí

Gynekologicko-porodnické oddělení v dačické nemocnici, která má již druhý měsíc nového provozovatele, společnost PP Hospitals, ukončí dnes dočasně provoz. Důvodem je výpověď tří lékařů ze čtyř…

Důvodem dočasného uzavření je odchod tří lékařů ze čtyř

„Jelikož jsme nebyli schopni zajistit za ně náhradu, jsme nuceni porodnici dočasně uzavřít,“ potvrdila Právu jednatelka provozovatelské společnosti Věra Prousková.

Podle ní lékaři, včetně primáře a jeho zástupce, podali výpověď ještě před tím, než se společnost stala novým provozovatelem nemocnice.

Uzavření oddělení má však být jen dočasné. Kdy se jej však podaří obnovit, není jasné. „Pracujeme na tom, abychom ve výběrovém řízení na ministerstvu jako nový provozovatel nemocnice gynekologii obhájili. Uvidíme však, s jakým výsledkem, protože odborný personál se hledá jen velmi těžko. Navíc jistotu máme zatím jen do 30. června letošního roku, kdy vyprší doporučení pojišťovnám na financování porodnice,“ konstatovala Prousková.

Právo zjistilo, že lékaři podali výpověď zejména proto, že ztratili jistotu, že bude oddělení dále fungovat.

„Mám krátce před atestací a musím mít za sebou určitý počet porodů. Neměla jsem tu jistotu, že se mi to právě zde povede,“ řekla lékařka Monika Stretalská, která v dačické nemocnici pracuje již 18 měsíců.

Podle ní porodnice za poslední léta prováděla kolem 320 porodů ročně a ukončení jejího provozu, stejně jako gynekologie, znamená výrazné omezení pro pacienty nejen na Dačicku, ale například i v sousedním Telečsku.

„Všechna péče se bude muset koncentrovat buď do jindřichohradecké, nebo jihlavské nemocnice. To je asi 50 kilometrů daleko. Hlavně lidé v příhraničních oblastech, například na Slavonicku, to budou mít s dostupností těžké. Zejména v zimě, pokud se nepodaří oddělení otevřít,“ prohlásila lékařka.

Podle místostarosty Dačic Pavla Habra (ODS) se porodnice dostala do problémů již v roce 2000. Tehdy dostalo zařízení na 2 roky výjimku a následně fungovala porodnice jen na základě neustálého prodlužování smluv se zdravotními pojišťovnami.

„Na vině nejsou změny na místě provozovatele, jde o dlouhodobý proces,“ vysvětlil Habr.

Právo

Ohodnoťte tento článek!