Porodník ve výpovědi: Akce skončí dřív, než vznikne nějaký problém

mikrofon, média, rozhovor

Rozhovor s lékařem z příbramské porodnice MUDr. Konstantinem Inkovem o akci Děkujeme, odcházíme.

Na gynekologicko – porodnickém oddělení v příbramské nemocnici by za čtrnáct dní měli zůstat pouze dva porodníci. Primář a jeden lékař. Ostatní doktoři se před koncem loňského roku připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme.

Člověka v tu ránu napadne otázka, co bude s porodnicí, která na žebříčku oblíbenosti za poslední roky vyšplhala docela vysoko. Když jsme o tom poprvé v Příbramském deníku psali, ptali jsme se lidí v Příbrami na názor.

„To nás nechají porodníci dojíždět někam do horoucích pekel, až se dítě bude hlásit na svět?“ ptaly se některé ženy. Přesto, že lékaři své výpovědi stáhnout nechtějí, odejít v březnu z pracoviště také neplánují.

Jak to tedy bude? Na to jsme se mimo jiné zeptali lékaře gynekologicko – porodnického oddělení ve výpovědi MUDr. Konstantina Inkova, který v příbramské nemocnici pracuje devět let.

Když jste si vybíral profesi, jak jste ji jako student vnímal?

Když jsem šel na fakultu v roce 1996, tak přesně v té době byla lékařská stávka. Trošku to šlo mimo mě a ani jsem se nezajímal o výsledek. Měl jsem tehdy úplně jiné starosti. Nicméně u pohovoru se mně ptali, jak bych se zachoval v případě stávky. Už ani nevím, jak jsem odpověděl, ale když jsem se rozhodoval, zda jít na práva nebo na medicínu, vyhrála medicína. Máme to v rodině. Říkal jsem si, že než nastoupím do nemocnice, že platové podmínky už budou vyřešené. Přišlo mi nereálné, že by to trvalo takovou dobu. Vždyť skoro v celém světě má lékař určitou pozici. Ta profese je už od dávné historie nějakým způsobem vážená, oceňovaná.

Protest lékařů veřejnost dost pobouřil. Jak to na vás působí?

Já chápu, že je teď veřejnost naštvaná a chápu názory lidí z profesí, které jsou hůře placené. Například často zmiňovaní učitelé. Hodinová mzda učitele se blíží mzdě doktora. Mezi těmito profesemi je přeci jen určitý rozdíl, nicméně i učitelé si zaslouží víc.

Moje kamarádka lékařka má za muže pilota. Ten má padesát, šedesát letových hodin měsíčně a pořád se dbá o bezpečnost práce. Také má v rukou životy lidí a nesmí udělat chybu. A ohodnocení tomu odpovídá. Ona říká – když mě vzbudí druhý den služby ve tři ráno, pak zase v pět, tak také nesmím udělat chybu. To je úplně to samé. Obor gynekologie a porodnictví je navíc ten nejžalovanější obor vůbec. Tam se nepřipouští ani nezaviněný neúspěch. Veřejnost to strašně negativně vnímá.

Myslíte, že za nepochopení veřejnosti může nedostatek informací?

Opravdu obavy lidí chápu. Ale dost často veřejnost míchá hrušky a jablka dohromady. Ambulantní doktory s nemocničními lékaři. Nůžky platových relací jsou strašně otevřené v té privátní sféře. Podle mě by měl mít stát zájem na tom, aby lékaři neodcházeli do soukromých praxí, protože ty nejzávažnější případy se koncentrují v nemocnicích

Co říkáte na odchody lékařů do zahraničí?

Ani tohle by stát neměl dovolit. Stovky, možná až tisíc lékařů, odešly a odcházejí za prací do ciziny. Zpátky se jich vrátí minimum. Zvýšení platu by třeba nalákalo některé kvalitní lékaře zpět. Mám tetu ve Švýcarsku, je anestezioložka. Problémy, co jsou u nás, tam vůbec neexistují. V Německu snad dokonce pilot a zkušený kvalitní lékař mají dokonce stejné ohodnocení. Proto si myslím, že požadavky českých lékařů nejsou nijak přehnané. Nikdo z nás nechce mít stoprocentně všechno hned, ale už nechceme ustupovat.

Kde je podle vás zásadní chyba?

Můj osobní názor je, že kdyby se potřela korupce, která je ve státě, tak jsou peníze na všechno. Na zvýšení důchodů, na financování zdravotní péče, na zvýšení platů učitelů, na modernizaci cest, zkrátka všeho, na co si vzpomenete. Mě už po posledních kauzách vláda nepřesvědčí, že to s korupcí myslí vážně. Vyjádření pana ministra, že zajistí pomoc, že pomůže armáda a že bude tři měsíce v nemocnicích prázdninový provoz? To prostě není možné.

Přes to všechno mají lidé z budoucnosti nemocnice obavy…

Příbramská nemocnice může být úplně v klidu. Musím říct, že jako celek je vedená dobře. Nejsou tady zásadní problémy, jako třeba jinde. Vedení se k nám chová korektně, žádné velké tlaky nevyvíjí. Ani u nás na oddělení žádný problém nenastane z toho důvodu, že lékaři, kteří zůstávají, akutní péči stejně zajistí. Na lokální úrovni nevidím vůbec žádný problém.

Ale jinde, jako třeba Vysočina, obecně Morava, tam to prostě bez doktorů nemůže fungovat. Někde se třeba výpovědi vůbec nepodávaly. To není proto, že by ti lidé byli spokojeni. Možná se báli o svá místa nebo mají lokálně lepší podmínky, které jim zajistilo vedení dopředu kvůli tomu, že by tam nastal opravdu velký problém.

Co byste vzkázal lidem, kteří mají obavy ze zániku porodnice?

Co já vím od kolegů, nikdo se v tuto chvíli nechystá odejít. Politici vědí, že takhle velká nemocnice nemůže přijít o celé oddělení. Výpovědi se nechystáme stáhnout, určitá část kolegů tam zůstává. Na celostátní úrovni ta akce skončí dřív, než nastane na místní úrovni problém. Já bych se v případě příbramské nemocnice ničeho nebál.

Porodník ve výpovědi: Akce skončí dřív, než vznikne nějaký problém
Ohodnoťte tento článek!