Porodnost v ČR klesá, zvyšuje se počet předčasných porodů

Porodnost v České republice patří k nejnižším v Evropě, méně dětí se rodí už jen na Ukrajině. Propad začal zhruba před deseti lety a od té doby v Česku významně stoupl počet předčasných porodů…

Na pondělní tiskové konferenci na to upozornili odborníci pro perinatální medicínu.

Vliv na vyšší počet předčasných porodů mají zejména vícečetná těhotenství, která s sebou nesou značná rizika. Jejich počet za posledních deset let stoupl na dvojnásobek.

„Naše populace se příliš nezabývá tím, že by mohl novorozenec zemřít. Není to už tak časté. U vícečetných těhotenství však výsledky nejsou tak dobré jako u jednočetných, zejména v důsledku předčasného porodu,“ řekl Petr Velebil z pražského ústavu péče o matku a dítě.

Perinatální péče se poskytuje od 28. týdne těhotenství do konce prvního týdne života novorozence. Péče je přitom podle ministerstva zdravotnictví stále náročnější, protože se zvyšuje podíl novorozenců, jejichž porodní hmotnost je velmi nízká.

V roce 1989 vážilo méně než dva kilogramy 5,39 procenta narozených dětí, nyní je to kolem sedmi procent. Podle Velebila je však situace v ČR lepší než v dalších evropských zemích, kde tento podíl představuje osm až deset procent.

Jak vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví, mateřská úmrtnost v České republice od roku 1991 významně klesá a nyní je na jedné z nejnižších úrovní v Evropě.

Podle předsedy sekce pro perinatální medicínu České gynekologické a porodnické společnosti Víta Unzeitiga byla v roce 1991 na úrovni 17,8 procenta, zatímco nyní je to 6,1 procenta. Příčinou úmrtí je nejčastěji embolie plodovou vodou.

Naprostá většina českých žen dnes podle odborníků rodí ve velkých porodnických centrech, zatímco počet malých porodnic klesá. V České republice působí dvanáct perinatálních center.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!