Přejít na obsah

Porušení práv pacientů přijde lékaře draho

zpět
27.6.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Nemocnícím a soukromým lékařům by mohly od příštího ledna za porušování práv pacientů hrozit pokuty v řádech stovek tisíc korun. Změnu přináší takzvaná velká reforma ministra zdravotnictví Leoše Hegera, kterou má již tuto středu schvalovat vláda.

Reformní maraton Leoše Hegera bude pokračovat tuto středu na zasedání vlády, kde se bude jednat o přijetí dalších tří reformních zákonů o zdravotních službách. Původně se měly zákony projednávat již počátkem června, ale vzhledem k velkému množství připomínek, se Hegerova „velká reforma zdravotnictví“ dostává na vládu až nyní.

Balík zdravotnických reforem zahrnuje zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. V platnost by měly vejít k 1. lednu 2012. Velká reforma mimo jiné výrazně posílí práva pacientů a přináší i hrozbu vysokých pokut pro nemocnice a soukromé lékaře za jejich nedodržování.

I milionové pokuty

Reforma dá například nevidomým pacientům právo na doprovod vodícího psa po dobu hospitalizace, věřícím budou muset nemocnice zajistit kněze a na lékaře budou kladeny větší nároky v oblasti komunikace s pacientem.

Až stotisícová pokuta bude hrozit fakultním nemocnicím za to, že pozve k vyšetření či operaci mediky i přes nesouhlas pacienta. Stejná pokuta bude hrozit zdravotnickému zařízení, které nepustí k nemocnému návštěvu rodiny.

Pokuta až 300 tisíc korun bude hrozit lékaři za odmítnutí ošetření akutního pacienta. Pokuta 500 tisíc korun bude vyměřena lékaři či zdravotnickému zařízení, které neumožní pacientovi nahlédnout do jeho dokumentace a dokonce milionová pokuta bude hrozit lékařům za porušení mlčenlivosti.

Pacienti změnu vítají, lékaři mají obavy

Podle pacientských organizací mají pokuty preventivní charakter a povedou ke zlepšení přístupu lékařů a sester k nemocným. Lékaři se ke změně nekloní s nadšením, obávají se jich a domnívají se, že by sankcí mohli pacienti zneužívat.

„Na jedné straně pacienti budou platit jako mourovatí a na druhé straně jim dáme šanci zchladit si žáhu na lékařích,“ prohlásil pro prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Dojezd do 20 minut

Ve středu se bude projednávat i zákon o zdravotnické záchranné službě, který upravuje podmínky pro její poskytování, financování a určuje práva a povinnosti záchranářů. Zákon dá nově záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Zákon dovoluje záchranářům neposkytnutí pomoci v případě ohrožení jejich zdraví nebo života.

Vznikne přibližně 40 nových stanovišť záchranky a pomoc by se k postiženým měla dostat na celém území republiky nejpozději do 20 minut. Dosud je to 15 minut, ale zhruba ve čtvrtině českých obcí se tento interval nedodržuje. I přes zvýšení počtu stanovišť zbudou oblasti, kam se sanitka nedostane ani po zmíněných 20 minutách. Jedná se především o horské oblasti a pohraničí.

„Zhruba necelých 10 procent území nelze takto jednoznačně garantovat, ale 90 procent ano. A dokonce téměř v 80 procentech je dojezdová vzdálenost kratší než 15 minut,“ uvedl pro ČT náměstek ministra zdravotnictví Vítězslav Vavroušek.


Klíčová slova

Autoři

Filip Kůt Citores, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

5.5. Peníze, nebo zdraví? Peníze, nebo zdraví?
10 příspěvků
13.4. Škrty jsou nekoncepční, zlobí se v lázních Škrty jsou nekoncepční, zlobí se v lázních
4 příspěvků
30.3. Reforma podstandardu Reforma podstandardu
3 příspěvků
20.9. Bludný Holanďan Heger Bludný Holanďan Heger
13 příspěvků
21.7. Lepší péče bude levnější. Za vše ostatní ale budou lidé platit víc Lepší péče bude levnější. Za vše ostatní ale budou lidé platit víc
13 příspěvků

Komentovat článek: Porušení práv pacientů přijde lékaře draho

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Porušení práv pacientů přijde lékaře draho

Komentáře

dalších 29 komentářů
Ondrej Macák No to je fór  | 30. 06. 2011 10:34

O te delce studia je to diskutabilni. minimalne v IT se veci meni velice dramaticky po cca 3 letech. Nove OS, nova reseni. Takze se take studuje celozivotne. A i takovy autoelektrikar chodi po ruznych skolenich a musi investovat nemale prostredky do diagnostickeho SW... A co si pamatuju, tak lekari vzdy tvrdili, ze jsou na tom spatne. Nevim v kterych letech nastupovali medici na skolu s tim, ze lekari jsou spokojeni (aspon navenek :)). Tim nechci rict, ze si myslim, ze jsou dostatecne placeni, nebo ze prace jako takova je to lehka. A nemyslim, ze je spravny system, kdy se rekne, ze v pripadu zapomenute spachtle v podstate nikdo nepochybil. Tam je zas zarodek neduvery verejnosti vuci lekarum a jsme zase v kruhu....

U nás v Kradlouskově No to je fór  | 30. 06. 2011 09:09

Jasně, že žádný lékař nebyl nucen společností stát se lékařem. Jenže, když medik vstupoval do prvního ročníku, tak byly nějaké podmínky práce pro lékaře a ty se stále mění a to k horšímu. Je to jako když nastoupíte do fotbalového zápasu a pravidla se během hry změní a to tak, že váš tým bude o dva hráče slabší a soupeř bude mít menší branku. Přesně tak to vypadá s lékaři. Stále horší a horší podmínky, stále větší a větší nenávist a buzerace ze strany společnosti, stále tužší a tužší feudalismus ze strany zdravotních pojišťoven. Všichni zneužívají toho, že medicína je superspecializovaný obor,má nejdelší studium a nelze se ,při zhoršení pracovních a životních podmínek, jen tak lehce vrhnout na jinou profesi, třeba prodávat pomeranče či pojišťovat, a pak se zase, po zlepšení podmínek, vrátit. Kdyby tato možnost přesunu pracovní síly existovala, tak by už dnes nemocnice zely prázdnotou, lidé by marně hledali lékaře a společnost by musela upravit nevyhovující podmínky práce lékařů, aby se vrátili zpátky. Jenže lékaři takhle hlasovat nohama nemohou, protože odchod z medicíny je v 90 procentech případů definitivní, a to společnost zneužívá, a to velmi. Lékaři ze sebe žádné bohy nedělají. To jsou takové hloupé řeči hloupých lidí. Lékaři jsou stejně tak dobří nebo špatní jako nádražáci, soustružníci, úředníci nebo politici.

Ondrej Macák Šance na zrovnoprávnění pacientů  | 29. 06. 2011 14:59

Zase ty penize... no ROFL :-D Ktery lekar byl donucem spolecnosti stat se lekarem? ZADNY. Jinak absolutni nesouhlas s reformou (pokutou) ohledne ucasti mediku pri cemkoliv ve FN. Kdyz je clovek ve FN, tak s tim musi pocitat. Na oplatku tam ma peci na hodne vysoke urovni. Neprijemne to muze byt, ale take se muze na vetsinu zakroku clovek objednat jinam. Kazdy lekar na nekom zacit musi. Kdyz se na me mohl na vojne automechanik ucit odber krve (myslim na osetrovne jehlou, ne na pokoji nosem:)).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné