Porušení slibu o nemocnicích by byl důvod k odchodu z koalice

Titulní obrázek

Širší vedení zelených pohrozilo odchodem strany z koalice v případě, že by premiér Mirek Topolánek (ODS) nedodržel svůj nedávný veřejný slib ohledně nemocnic. Předseda vlády minulý týden ve sněmovně prohlásil, že vláda ani ministerstvo zdravotnictví nebudou převádět fakultní nemocnice na akciové společnosti…

Rada vyjádřila obavu, zda se Topolánkův příslib „o neprivatizaci zdravotnických zařízení týká všech, která jsou přímo řízena ministerstvem zdravotnictví“. Zástupci SZ ve vládě by se proto podle rady měli snažit, aby tomu tak skutečně bylo. „V opačném případě by nesplnění premiérova slibu považovala republiková rada za možný důvod k vystoupení Strany zelených z vládní koalice,“ zní usnesení, které novinářům tlumočili předsedkyně rady Olga Zubová a místopředseda tohoto orgánu Matěj Stropnický. Oba patří k vnitrostranickým kritikům předsedy SZ Martina Bursíka.

Rada se dnes zabývala také dalším tématem, které v koalici vyvolává spory – zdravotnickými poplatky. Širší vedení SZ chce od nich osvobodit větší okruh lidí, než předpokládá koaliční dohoda. Vládní strany se nedávno shodly mimo jiné na tom, že co nejrychleji osvobodí novorozence od poplatků za pobyt v porodnici a od roku 2009 pak poplatků zbaví i děti do šesti let a u dětí do 15 let sníží pětitisícový limit na 3000 korun. O novorozencích by měla sněmovna jednat již příští týden.

Podle rady ale závěry takzvané koaliční devítky nejsou v souladu s usneseními tohoto stranického orgánu zelených. Za problém rada považuje i to, že zdravotní poplatky nejsou příjmem zdravotních pojišťoven.

Zelení dnes rovněž vyjádřili znepokojení nad personálními změnami, které dělá ministerstvo zdravotnictví v jím přímo řízených zdravotnických zařízeních. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) tento týden odvolal ředitelku Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně Vladimíru Danihelkovou a také ředitele Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!