Přejít na obsah

Poslanci dali šanci návrhu KSČM na proplácení prvních dnů nemoci

zpět
30.9.2009

Sněmovna dala v prvním čtení šanci návrhu KSČM, který by umožnil znovu proplácet i první tři dny nemoci. Příslušnou novelu zákoníku práce projedná sociální výbor sněmovny. Občanským demokratům se nepodařilo novelu v prvním čtení zamítnout...

Kromě zrušení takzvané karenční (čekací) lhůty navrhl poslanec Miroslav Opálka (KSČM) také zavést proplácení náhrady mzdy na všechny kalendářní dny. Podle dnes platné úpravy se platí náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti jen za pracovní dny či placené státní svátky.

Podle ODS se systém neproplácení prvních třech dnů nemoci osvědčil. Ve srovnání s rokem 2007 klesl loni počet případů pracovní neschopnosti ze 2,72 milionu nově hlášených případů na 2,22 milionu, což byl nejnižší výsledek v historii ČR.

Od letošního ledna zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci na základě novely zákona o nemocenském pojištění nedostávají žádné nemocenské dávky. V následujících dnech, tedy od 4. do 14. dne nemoci, jim náhradu mzdy za prostonané pracovní dny ve výši 60 procent jejich průměrného výdělku vyplácejí zaměstnavatelé. Za to jim stát snížil odvody z 3,3 na 2,3 procenta; navíc jim polovinu výdajů na nemocné zaměstnance vrací.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Poslanci dali šanci návrhu KSČM na proplácení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Poslanci dali šanci návrhu KSČM na proplácení…

Komentáře

1 komentář
Kony Cirkus  | 30. 09. 2009 13:56

Veletoče a politické tanečky.A opravdové tance musí dělat ovčan.Ale ten o tom z principu své ovčanskosti neví.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné