Poslanci dali šanci návrhu KSČM na proplácení prvních dnů nemoci

Titulní obrázek

Sněmovna dala v prvním čtení šanci návrhu KSČM, který by umožnil znovu proplácet i první tři dny nemoci. Příslušnou novelu zákoníku práce projedná sociální výbor sněmovny. Občanským demokratům se nepodařilo novelu v prvním čtení zamítnout…

Kromě zrušení takzvané karenční (čekací) lhůty navrhl poslanec Miroslav Opálka (KSČM) také zavést proplácení náhrady mzdy na všechny kalendářní dny. Podle dnes platné úpravy se platí náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti jen za pracovní dny či placené státní svátky.

Podle ODS se systém neproplácení prvních třech dnů nemoci osvědčil. Ve srovnání s rokem 2007 klesl loni počet případů pracovní neschopnosti ze 2,72 milionu nově hlášených případů na 2,22 milionu, což byl nejnižší výsledek v historii ČR.

Od letošního ledna zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci na základě novely zákona o nemocenském pojištění nedostávají žádné nemocenské dávky. V následujících dnech, tedy od 4. do 14. dne nemoci, jim náhradu mzdy za prostonané pracovní dny ve výši 60 procent jejich průměrného výdělku vyplácejí zaměstnavatelé. Za to jim stát snížil odvody z 3,3 na 2,3 procenta; navíc jim polovinu výdajů na nemocné zaměstnance vrací.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!