Přejít na obsah

Poslanci KDU a SZ chtějí měnit pravidla pro sloučení pojišťoven

zpět
17.12.2008

Pravidla pro zánik nebo sloučení zdravotních pojišťoven do nové pojišťovny by se měla změnit. Přišli s tím poslanci KDU-ČSL Ludvík Hovorka a Jiří Carbol spolu s poslankyněmi Strany zelených Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou. Splynutí nebo sloučení zdravotních pojišťoven by podle nich mělo být možné pouze ve dvou případech...

: pokud pojišťovna do roka od založení nedokázala získat alespoň 50.000 pojištěnců, nebo pokud se ocitne v nucené správě.

Předkladatelé novely příslušného zákona se obávají toho, že kvůli vzniku nových pojišťoven s finančně silnými zakladateli by mohlo vzhledem k nedostatečné právní úpravě hrozit přebírání dosavadních fungujících pojišťoven. Nově by také slučování nebo splynutí dvou zdravotních pojišťoven v případě, že jedna z nich má víc než 200.000 klientů, měla schvalovat vláda.

„To nemíří proti nikomu konkrétnímu. Jde o to, aby v zákoně byly nastaveny jasnější mechanismy, jak to má probíhat,“ řekl poslanec Carbol. Podle něj nynější zákony tuto problematiku neřeší a popsána je jen neurčitě. Novela nemá souvislost s jednáním, které vede KDU-ČSL s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem ohledně jeho reformních zákonů, ujistil.

Důvodem k uvalení nucené správy by nově neměla být situace, kdy pojišťovna nenaplní svůj rezervní fond. Předkladatelé poukazují na to, že když z něj pojišťovna v nepříznivém období čerpá peníze na proplácení zdravotní péče, nelze to považovat za závažný nedostatek.

V tuzemsku nyní působí deset zdravotních pojišťoven. Koncem srpna kromě toho požádala o licenci pro zdravotní pojišťovnu Česká pojišťovna. Ministerstvo zdravotnictví požádaly o stejnou licenci také společnosti Appian Group a Czech Media Corporation. Zájemci musejí podle platných pravidel složit kauci 50 milionů korun a do jednoho roku od rozhodnutí o získání licence nabrat nejméně 50.000 klientů.

Novelou zákona o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách se sněmovna bude zabývat na některé z příštích schůzí.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Poslanci KDU a SZ chtějí měnit pravidla pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Poslanci KDU a SZ chtějí měnit pravidla pro…

Komentáře

další 2 komentáře
AN Re:zelení lidovci, nebo lidoví zelení?  | 17. 12. 2008 18:43

Asi vás hodně štvou, že? Jó taková vedoucí úloha strany zakotvená v ústavě, to bylo něco, to se vládlo.

Baalamut zelení lidovci, nebo lidoví zelení?  | 17. 12. 2008 11:54

tohle nechápu, ty věčné virtuální strachy o něco a o někoho. Místo toho, aby podpořili reformu, když podepsali koaliční smlouvu, tak vymýšlejí zbytečnosti. Skoro by to chtělo ve volbách do PS většinový systém, koalice s minoritními stranami nemají smysl. Lidovci byli vždycky u všeho a rozbili každou koalu, ať zprava, tak zleva.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné