Přejít na obsah

Poslanci KDU-ČSL žádají, aby vláda vzala zpět zákon o potratech

zpět
26.11.2008

Poslanecký klub KDU-ČSL dnes požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici a ve vládě vyjednal vzetí zpět už schváleného zákona o specifických zdravotních službách. Důvodem jsou "výhrady svědomí" lidovců k tomu, že by v ČR mohly potrat podstoupit i občanky EU. Novinářům to řekl mluvčí strany Martin Horálek...

Kabinet normu jednohlasně schválil minulý týden, ruku pro ni tedy zvedli i ministři KDU-ČSL. Nyní má zákon dostat sněmovna.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví ale není možné v zákoně diskriminovat evropské občany, jinak Česku hrozí žaloba. Moderní úpravu přijalo katolické Rakousko a řada dalších evropských zemí právě proto, aby se nedostaly do rozporu s právem EU, řekl Tomáš Cikrt ČTK.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) připomněl, že vláda zákon již schválila, a proto se domnívá, že by ho nyní měli posoudit poslanci. „Na jednání mezi prvním a druhým čtením (ve sněmovně) je ještě spousta času,“ řekl dnes novinářům v parlamentu. Žádost lidoveckých poslanců nechtěl premiér příliš komentovat, počká si prý na návrat Jiřího Čunka ze zahraničí.

„Experti argumentují spoustou ještě nevypořádaných připomínek a jsme si jisti, že není možné toto množství… řešit legislativní formou tady ve sněmovně,“ zdůvodnil žádost klubu KDU-ČSL jeho předseda Pavel Severa. Lidovečtí poslanci proto podle něj chtějí, aby se o zákonu znovu diskutovalo na odborné a ministerské úrovni. Po jeho úpravě by ho podle Severy měla opětovně projednat vláda a až poté by se měl dostat na stůl zákonodárcům.

Norma o specifických zdravotních službách je součástí první části reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka (ODS). Upravuje kromě potratů i pravidla umělého oplodnění, přeměny pohlaví, sterilizace a dalších zákroků.

K úpravě potratů mají lidovci dlouhodobě výhrady. Navrhovaný zákon ji podle nich liberalizuje a umožní potratovou turistiku. Norma totiž umožňuje umělé přerušení těhotenství občankám členských zemí EU. Podle pravidel unie mají mít občané EU v jakémkoliv státě sedmadvacítky stejné služby a péči jako místní.

„Poslanci klubu KDU-ČSL v tomto případě uplatnili výhradu svědomí k tomuto zákonu,“ uvedl Horálek. Dodal, že lidovci jsou připraveni jít kvůli úpravě potratů proti unijním pravidlům o stejných službách a péči, a to i za cenu žaloby a pokuty pro Česko, které by nejspíš následovaly. Severa nicméně uvedl, že věří, že se podaří nalézt řešení, které by neodporovalo unijním pravidlům a zároveň nevedlo ke „zhoršení současné situace“ v oblasti potratů.

Zdravotnický expert koaliční ODS Boris Šťastný vyjádřil pro názor lidovců pochopení, jejich postoj ovšem neschvaluje. „Já si nemyslím, že je rozumné shazovat první reformní zákony, které přišly po dvou letech do sněmovny, jenom proto, že chceme rozšiřovat stávající funkční systém interrupcí v České republice,“ řekl poslanec a místopředseda zdravotního výboru ČTK.

Cikrt poznamenal, že na možnosti potratů pro členky EU není založena Julínkova reforma. „Je to vnitřní dilema lidovců, zda jsou, nebo ne proevropskou stranou a jestli je jim jedno, že by byl přijat zákon, který republiku vystaví žalobě,“ zdůraznil.

Podle Cikrta je také otázka, zda Čunek, který pro zákon hlasoval ve vládě, neměl přesvědčit poslanecký klub a zda poslanci vůbec měli dostatek informací o tom, co zpochybnění jednoho paragrafu znamená pro ČR.

Čunek je do středečního večera na pracovní cestě ve Francii. Klub předpokládá, že se bude snažit s vedením koaličních stran sejít hned po návratu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Poslanci KDU-ČSL žádají, aby vláda vzala zpět…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Poslanci KDU-ČSL žádají, aby vláda vzala zpět…

Komentáře

1 komentář
Petr Bouzek Ostrůvek demokracie  | 26. 11. 2008 18:20

Vždy jsme, i v těch nejhorších dobách, byli jakýsi ostrůvek demokracie. V našich bídných dějinách je tohle takové světlé místečko a jsem na to hrdý. O tom, zda se narodí či nenarodí její dítě má právo ateistická matka rozhodnout sama. Věřící matka se zachová podle svého náboženství. Nač zase zakazovat a ženy hnát do náručí andělíčkářek. Poláci jsou s tím svým fundamentalistickým katolismem úplně ujetí. To, že některé Polky u nás mohou najít pomoc a záchranu mi připadá sympatické. Poslal bych ty černokabátníky do středověku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné