Přejít na obsah

Poslanci navrhují zachování oboru praktického lékaře pro děti

zpět
14.9.2016
*dítě, pediatrie, praktik
zvětšit*dítě, pediatrie, praktikZdroj: Shutterstock

*dítě, pediatrie, praktik | Zdroj: Shutterstock

 

Počet základních oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, zřejmě příliš neklesne. O něco kratší by měla ale být délka vzdělávání v jednotlivých oborech.

Poslanci v druhém čtení novely o získávání způsobilosti lékařů zejména navrhovali zachovat obor praktické lékařství pro děti a dorost. Schvalování předlohy, která by měla podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) systém vzdělávání stabilizovat a zkvalitnit, by se mohlo uskutečnit v říjnu.

Současný systém je podle Němečka jedním z důvodů, proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí. Specializační vzdělávání tam trvá kratší dobu než v Česku, uvedl.

Původní vládní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o víc než čtvrtinu, ze 46 na 33. Celkový pozměňovací návrh zdravotnického výboru, který Sněmovna určila jako základ pro další projednávání normy, předpokládá 43 oborů. Poslanci chtějí zachovat například dětskou chirurgii a dětskou neurologii, endokrinologii a diabetologii, geriatrii, dermatovenerologii a radiační onkologii. Za kosmetické úpravy to označil Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). „Redukce oborů měla být jedním ze základních pilířů celé reformy,“ uvedl.

Poslankyně ANO Jana Pastuchová navíc navrhla nechat v základních oborech pracovní lékařství. Spor se ale vede zejména o obor praktického lékařství pro děti a dorost. „Jde o svébytný obor,“ řekl Bohuslav Svoboda (ODS), jenž chce podobně jako Hovorka nebo Soňa Marková (KSČM) zachovat jeho samostatnost. Návrh počítá se sloučením tohoto oboru s pediatrií. Němeček zdůraznil, že obor jako takový zrušen nebude. „Bude jeden společný program pro lékaře v nemocnicích a ambulancích. Na ambulantní péči se nic nezmění,“ řekl ministr. Podobně se vyjádřil taky zpravodaj David Kasal (ANO).

Novelou by měl naopak vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů, poslanci chtějí přidat vedle kmene onkologického i kmen maxilofaciálněchirurgický. Hovorka naopak navrhl jeho vypuštění, stejně jako maxilofaciální chirurgie ze základních specializačních oborů.

Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla podle celkového pozměňovacích návrhu prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožní se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.

Spory dříve vyvolala část celkového pozměňovacího návrhu skupiny poslanců ANO a ČSSD, která by zavedla povinné stáže ambulantních lékařů v nemocnicích. Kritici mluvili i o nucené práci ve snaze zvýšit nedostatečný počet lékařů v nemocnicích. Autoři s takovým výkladem ustanovení sice nesouhlasili, z návrhu jej ale vyškrtli.


Komentovat článek: Poslanci navrhují zachování oboru praktického…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Poslanci navrhují zachování oboru praktického…

Komentáře

1 komentář
MUDr. Bohumír Šimek Ludvík Hovorka z KDU-ČSL je solidní chlap!  | 14. 09. 2016 13:37

Tak jako usiloval o správné vztahy mezi subjekty ve zdravotnictví na úkor tvorby zákonů tvořených Tomášem Julínkem, tak i dnes správně navrhuje redukci základních atestací. Za komunistů se dělilo základní vzdělávání na všeobecné, pediatrické, stomatologické a hygienické a ve všeobecném oboru na základní atestace internistické, chirurgické, gynekologické a pediatrické a bylo to dostatečné, tak i dnes by redukce základních oborů neměla být jen symbolická. Proč? Popromoční vzdělávání má zachovat dva aspekty: 1) dostatečné vzdělání a 2) zastupitelnost v oborech! A to jsme si po Listopadu zcela zničili! V oblasti pediatrie by měla být základní atestace pro nemocniční sekundáře a ambulantní pediatry společná! Podobně praktičtí lékaři pro dospělé by měli mít společnou atestaci se sekundáři na interně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné