Poslanci navrhují zachování oboru praktického lékaře pro děti

*dítě, pediatrie, praktik

Počet základních oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, zřejmě příliš neklesne. O něco kratší by měla ale být délka vzdělávání v jednotlivých oborech.

Poslanci v druhém čtení novely o získávání způsobilosti lékařů zejména navrhovali zachovat obor praktické lékařství pro děti a dorost. Schvalování předlohy, která by měla podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) systém vzdělávání stabilizovat a zkvalitnit, by se mohlo uskutečnit v říjnu.

Současný systém je podle Němečka jedním z důvodů, proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí. Specializační vzdělávání tam trvá kratší dobu než v Česku, uvedl.

Původní vládní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o víc než čtvrtinu, ze 46 na 33. Celkový pozměňovací návrh zdravotnického výboru, který Sněmovna určila jako základ pro další projednávání normy, předpokládá 43 oborů. Poslanci chtějí zachovat například dětskou chirurgii a dětskou neurologii, endokrinologii a diabetologii, geriatrii, dermatovenerologii a radiační onkologii. Za kosmetické úpravy to označil Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). „Redukce oborů měla být jedním ze základních pilířů celé reformy,“ uvedl.

Poslankyně ANO Jana Pastuchová navíc navrhla nechat v základních oborech pracovní lékařství. Spor se ale vede zejména o obor praktického lékařství pro děti a dorost. „Jde o svébytný obor,“ řekl Bohuslav Svoboda (ODS), jenž chce podobně jako Hovorka nebo Soňa Marková (KSČM) zachovat jeho samostatnost. Návrh počítá se sloučením tohoto oboru s pediatrií. Němeček zdůraznil, že obor jako takový zrušen nebude. „Bude jeden společný program pro lékaře v nemocnicích a ambulancích. Na ambulantní péči se nic nezmění,“ řekl ministr. Podobně se vyjádřil taky zpravodaj David Kasal (ANO).

Novelou by měl naopak vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů, poslanci chtějí přidat vedle kmene onkologického i kmen maxilofaciálněchirurgický. Hovorka naopak navrhl jeho vypuštění, stejně jako maxilofaciální chirurgie ze základních specializačních oborů.

Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla podle celkového pozměňovacích návrhu prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožní se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.

Spory dříve vyvolala část celkového pozměňovacího návrhu skupiny poslanců ANO a ČSSD, která by zavedla povinné stáže ambulantních lékařů v nemocnicích. Kritici mluvili i o nucené práci ve snaze zvýšit nedostatečný počet lékařů v nemocnicích. Autoři s takovým výkladem ustanovení sice nesouhlasili, z návrhu jej ale vyškrtli.

Ohodnoťte tento článek!