Přejít na obsah

Poslanci opět posunuli jednání o zdravotní reformě, a to na úterý

zpět
17.6.2011
poslanecká sněmovna, parlament
zvětšitposlanecká sněmovna, parlamentZdroj: www.psp.cz

poslanecká sněmovna, parlament | Zdroj: www.psp.cz

 

Sněmovna opět posunula závěrečné jednání o části zdravotní reformy, tentokrát z pátku na příští úterý. V pondělí bude předloha ještě projednána v tripartitě, uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Předloha mimo jiné mění poplatky ve zdravotnictví a umožní rozdělit standardní a nadstandardní péči.

Poslanci měli o novele zákona o veřejném zdravotním pojištění původně rozhodnout už ve středu. Sněmovna ji na Hegerovu žádost přeřadila hned ráno na pátek kvůli nedopatření při rozdávání pozměňovacího návrhu.

Později ale slíbil premiér Petr Nečas (ODS) odborům, že předlohu ještě posoudí tripartita. Od dnešní stávky v dopravě to však odboráře neodradilo.

Reformní předloha ministerstva zdravotnictví mimo jiné zvyšuje poplatek za den v nemocnici o 40 na 100 korun. Nově by se mělo platit 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu, jak je tomu nyní.

Léky pod 50 korun by si ale měli pacienti platit sami. Novela zasáhne také zdravotní pojišťovny, které by měly vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění.

Předlohu ostře kritizuje opozice. Poslanci budou hlasovat například o návrhu na zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví a návrhu, které ruší některé změny, jež novela zavádí. Opozice už oznámila, že pokud bude ve vládním znění schválena, obrátí se na Ústavní soud.

Předloha je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá Heger předložit vládě do konce června. Platit by měly od ledna 2012.


Komentovat článek: Poslanci opět posunuli jednání o zdravotní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poslanci opět posunuli jednání o zdravotní…

Komentáře

další 3 komentáře
D.O. Co je vlastně v reformních zákonech a kčemu to bude dobré?  | 18. 06. 2011 19:59

Je v té reformě elektronický systém nákupu léků - systém, který opouští pro neúspěch Holandsko? povinná distribuce očkovacích látek přes firmu prosazovanouˇjedním bakalářem?, pro pojišťovny možnost vypovězení smlouvy se zdravotnickým zařízením - už vidím ty nezkorumpovatelné úředníky pojišťoven, jak toho nezneužívají ( pro obhájce - trh vypadá úplně jinak)?, pro pojištovny možnost vlastnit zdravotnická zařízení? ( agel je v tom zářným příkladem, jak to může fungovat), generická preskripce - zajímal se už někdo o to ve kterém státě Evropy a za jakých podmínek funguje a jaká přináší rizika (snížení korupce rozhodně ne, pouze zlepší její distribuci a efektivitu. )\? Proboha, četl někdo konečnou verzi těchto tolikrát pozměňovaných zákonů, že už se v nich nevyzná ani předkladatel - mz? Tak jestli tohle projde, přeji všem pevné zdraví,

BOB Poplatky a standardy nejsou reforma!  | 18. 06. 2011 07:17

Než špatná reforma raději žádná reforma! Reforma bez přirozených vztahů a bez občanské svobody je špatná reforma! Snižuje kvalitu a snižuje odpovědnost jak u pacientů, tak i u lékařů!

František Hastík Před použitím zatřepat!  | 17. 06. 2011 10:41

Před konečným hlasováním o Hegerově reformě by mělo předcházet důkladné protřepání hlav poslanců. I léky v tekuté podobě jsou tak účinnější.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné