Poslanci posoudí návrh, který má upravit prodej léků na internetu

Titulní obrázek

Prodej prostřednictvím internetu umožňuje sice vyhláška ministerstva zdravotnictví, kvůli právním nejasnostem ho ale zatím nabízí jen pár desítek ze zhruba 2200 českých lékáren. Přes web lze nabízet léky, které nejsou vázány na recept…

Sněmovna v úterý podpořila další projednávání návrhu zákona o léčivech, který má mimo jiné vyjasnit pravidla prodeje léků prostřednictvím internetu.

Předlohu nyní posoudí výbory, dolní komora o ní rozhodne na některé z příštích schůzí.

Prodej prostřednictvím internetu umožňuje sice už zhruba rok vyhláška ministerstva zdravotnictví, kvůli právním nejasnostem ho ale zatím nabízí jen pár desítek ze zhruba 2200 českých lékáren.

Přes web lze nabízet jen léky, které nejsou vázány na recept a s tímto omezením počítá i nynější vládní předloha zákona.

Internetový prodej by podle návrhu kabinetu měly nabízet jen lékárny s povolením od Státního ústavu kontroly léčiv (SÚKL).

Získají ho v případě, že splní všechny hygienické předpisy a mají i potřebné odborné zázemí.

Lékárna by měla mimo jiné ručit za jakost léku i v případě, že si na jeho dopravu k zákazníkovi najme jinou firmu.

Návrh zákona o léčivech se ale netýká jen internetového prodeje, upravuje celou oblast humánních i veterinárních léčiv. Stanoví, co mají dělat úřady, aby léky byly bezpečné, aby byla dodržena patentová ochrana a nové léky se dostávaly na trh rychle.

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) nový zákon zvýší záruky bezpečnosti a kvality léčiv. Měl by také lékařům umožnit, aby například při vypuknutí pandemie využili i dosud neregistrované léky.

ČTK

Poslanci posoudí návrh, který má upravit prodej léků na internetu
Ohodnoťte tento článek!