Poslanci potvrdili novelu o přepravě lidských tkání

Sněmovna hladce potvrdila vládní novelu, která má rozšířit možnosti přepravy lidských tkání a buněk a kterou zamítl Senát. Předloha míří k podpisu prezidentovi.

Novela počítá s tím, že lidské tkáně a buňky by mohly přepravovat i firmy, které nejsou zdravotnickým zařízením. Musely by ale získat povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nyní mohou přepravu zajišťovat jen provozovatelé tkáňových zařízení, diagnostických zařízení, odběrových míst nebo držitelé zvláštních povolení.

Zamítnutí předlohy navrhla v Senátu opoziční ČSSD, která má v komoře většinu. Sociálnědemokratičtí senátoři se pozastavovali nad tím, že předloha nestanoví pro žadatele o povolení žádné podmínky a nedává záruky, že se nebude s lidskými tkáněmi a buňkami nelegálně obchodovat.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes poznamenal, že se z technické novely stalo drama. Zdůraznil, že tkáně jsou vždy registrovány a jsou používány pro konkrétního pacienta. „Proces je zcela pod kontrolou a žádný obchod tam neprobíhá,“ řekl. Pro novelu hlasovali i opoziční zákonodárci.

Tkáně a buňky mají být podle novely nadále převáženy v mrazicích boxech a mají být opatřeny čipy, které umožní kontrolu převozu. Odpovědnost za to, že dopravce splní všechny požadavky na přepravu, bude na provozovateli tkáňového zařízení.

Novela má také usnadnit vývoz tkání a buněk. Pokud by měl tuzemský provozovatel patřičné povolení tyto materiály distribuovat, mohl by zajistit jejich vývoz prostřednictvím svého odběratele nebo pomocí najatého prostředníka. Navrhovaná úprava má řešit i dodání tkání a buněk zahraničnímu tkáňovému zařízení operativně, například při nebezpečí z prodlení, a bez zvláštních nároků na tkáňové zařízení v ČR, které tkáně a buňky poskytuje.

Ohodnoťte tento článek!