Poslanci schválili zákon o péči o zdraví, rozhodne prezident

Sněmovna v úterý znovu schválila návrh, který by mohl přinést další podstatné změny do zdravotnictví tak, jak je prosazuje ministr zdravotnictví David Rath. Dolní komora neschválila pozměňovací návrhy Senátu. Hlasy sociálních demokratů, komunistů a tří unionistů pak novelu zákona o péči o zdraví lidu podpořila…

Praha – v původním sněmovním znění.

Předlohu ale nyní posoudí prezident Václav Klaus a jeho rozhodnutí bude klíčové. Kdyby ji vetoval, tato sněmovna už o jeho vetu nestihne hlasovat, takže by norma neplatila.

Poslanecká sněmovna ji poprvé schválila v březnu. Rath tehdy uvedl, že velká většina praktických lékařů, ambulantních specialistů, psychologů a laboratoří by měla mít nárok na prodloužení smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Posílit by také měla pozice České lékařské komory. Výběrová řízení mají být pro pojišťovny závaznější než dosud.

Pravicově laděný Senát ale v dubnu novelu výrazně změnil a vrátil ji poslancům. Horní komora navrhla ponechat v novele v podstatě jen zcela původní vládní záměr, tedy posílení práva pacienta či jeho příbuzných nahlížet do zdravotní dokumentace.

Rathův oponent, stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek, tehdy poukázal zejména na to, že ministr své návrhy ve sněmovně prosadil bez řádného předjednání. Změny jsou podle Julínka v rozporu s právním řádem. Novela by podle tohoto senátora umožňovala například dvojí řízení o získání osvědčení pro lékařskou praxi v zahraničí. „Fakticky se tady legalizují výjimky, které může udělat Česká lékařská komora,“ uvedl Julínek.

Ministr pak prohlásil, že návrhy, které občanští demokraté prosadili v Senátu, snižují objem peněz na zdravotní péči o dvě miliardy, ohrožují pacienty a škodí i zdravotníkům. ODS se podle něj chová asociálně. Peníze, které měly sloužit na péči o pacienty, zůstanou pojišťovnám, řekl Rath. Ty zaměstnanecké to prý nepotřebují a Všeobecná zdravotní pojišťovna podle něj letos skončí s dvoumiliardovým přebytkem.

Podle ministra by jedna ze senátních změn znamenala, že zdravotní pojišťovny budou ve druhém letošním pololetí zdravotnickým zařízením dávat zhruba o dvě miliardy korun méně, než se předpokládalo. Ohrožuje to podle něj péči o těžce nemocné a invalidní pacienty.

Julínek ale již dříve řekl, že ministrovi nic nebrání v tom, aby s pojišťovnami dojednal víc peněz. Senátní změny pacientům podle něj naopak pomohou. „Buďto neumí číst, nebo to říká schválně,“ uvedl na Rathovu adresu.

ČTK

Poslanci schválili zákon o péči o zdraví, rozhodne prezident
Ohodnoťte tento článek!