Poslanci se obracejí na NKÚ kvůli kontrole Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce, Homolka

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru se rozhodli podat podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, aby do svého plánu kontrol zařadil prověrku hospodaření pražské Nemocnice Na Homolce a jejích dceřiných společností.

Výbor tak rozhodl poté, co ho ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přišel informovat o situaci kolem této nemocnice.

Výbor už dříve požádal ministra, aby ho informoval o kontrole v nemocnici. Prozatím informaci neobdržel, protože kontrola dosud neskončila, uvedl předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM). Jeden ze členů výboru, Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), v roce 2010 dokonce kvůli hospodaření nemocnice podal trestní oznámení. „Kontrolní výbor se tím zabýval, protože se ukázalo, že trestní oznámení pana poslance Hovorky v roce 2010 bylo důvodné a bohužel bylo tehdy odloženo,“ řekl Koníček ČTK.

„Na Homolce probíhá kontrola, probíhá výběrové řízení na ředitele. Kontrola by měla být uzavřena v nejbližších dnech a hlavně čekám od nového ředitele, že všechny věci dá do pořádku tak, aby byly transparentní a průhledné,“ řekl ČTK ministr Němeček. Řízení na nového ředitele by podle něj mělo skončit v polovině září. Dal také příkaz nynějšímu řediteli nemocnice, aby zahájil likvidaci jejích dceřiných společností.

„Musím říct, že je to asi jeden z největších problémů, které jsme zdědili po svých předchůdcích, že je to problém, kde se neustále dovídáme z médií zprávy, jak policie zatkla bývalého ředitele či další činovníky,“ posteskl si ministr před členy výboru. Dodal, že asi nejvíc informací o minulém dění na Homolce mají nyní orgány činné v trestním řízení, a nikoli ministerstvo zdravotnictví.

Bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého i jeho exnáměstka Michala Toběrného viní protikorupční policie z přijetí úplatku 5,7 milionu korun. Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože z roku 2009. Policie také stíhá jednoho člověka, který je údajně podplatil.

Ohodnoťte tento článek!