Přejít na obsah

Poslanci srovnali podmínky působení cizích lékařů s nároky EU

zpět
22.3.2007

Harmonizaci českého práva s evropským by měla zajistit úprava, kterou ve středu dolní komora schválila v rámci hlasování o novele zákona o péči o zdraví lidu. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident...

Česká republika zřejmě brzy sladí podmínky působení lékařů ze zemí Evropské unie v tuzemsku s požadavky EU. Země by se tak podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) mohla vyhnout hrozící pokutě.

Harmonizaci českého práva s evropským by měla zajistit úprava, kterou ve středu dolní komora schválila v rámci hlasování o novele zákona o péči o zdraví lidu. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident.

Evropský soudní dvůr v lednu odsoudil Českou republiku za to, že v této oblasti dosud své zákony nesrovnala s evropskou legislativou. EU se nelíbí, že Česko nutí doktory ze zemí unie k členství v české lékařské, lékárnické a stomatologické komoře, i když v ČR jen hostují.

DÁLE ČTĚTE:
Odsouzeni za přístup k hostujícím lékařům
MZ: Česku hrozí víc odsuzujících rozsudků v oblasti zdravotnictví
Julínek proti povinnému členství v komorách, ale rušit ho nebude

Novela by měla znamenat, že zahraniční zdravotníci osvědčí svou kvalifikaci a komorám pouze ohlásí svou přítomnost. Komora si je zapíše na seznam „hostujících osob“, ale tito lidé nebudou muset platit členské příspěvky.

Novela se původně tohoto tématu vůbec netýkala a upravovala jen právo pacienta na nahlížení do zdravotní dokumentace. Poslanci ale navrhovali rozšíření původního textu i o další oblasti.

Například Kateřina Jacques (Strana zelených) neúspěšně prosazovala, aby byly přímo v zákoně podrobně vymezeny podmínky sterilizace. Jozef Kochan z ODS zase navrhoval úpravu, kterou ostře kritizoval poslanec ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

Kochanův návrh by podle něj způsobil, že ministerstvo zdravotnictví by nemohlo například stanovit, kolik lékařů a s jakou atestací je třeba na tom kterém oddělení.

Julínek se ale za Kochanův požadavek přimluvil a uvedl, že ministerstvo připravuje zákon o zdravotnickém zařízení, který tuto věc vyřeší lépe, než je tomu dosud. Poslanci však nakonec sporné ustanovení neschválili.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Poslanci srovnali podmínky působení cizích…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poslanci srovnali podmínky působení cizích…

Komentáře

dalších 9 komentářů
katango Re:Práva pacientů je nutné dále zlepšovat  | 27. 03. 2007 17:05

Můžete mi laskavě vysvětlit,jak mám za plného chodu ordinace kopírovat třeba kartu o 60 listech ? Jako dětský psychiatr nemám sestru,protože si ji nemohu dovolit.Mám se nechat naklonovat ? A vůbec,zajímalo by mne,jaké nové povinnosti pacientů požadujete,když chcete pro pscienty další práva.Práva a povinnosti jsou dvě strany jedné mince a nejdou od sebe oddělit - respektive ve slušných zemích.U nás je dělba údělu - pacienti mají práva,my doktoři povinnosti.

Jan Kraus Re:Práva pacientů je nutné dále zlepšovat  | 22. 03. 2007 12:15

Plný souhlas. Pacienti musejí dostat vždy všechno, na všechno budou mít nárok a povinnosti žádné. Má to jen malý háček: na všechno bude nárok, nedostanou nic, protože nebudou peníze. A ošetřovat je budejen pár medicinských ananasů, kteří zde za těchto naprosto nedůstojných podmínek pro práci lékaře zůstanou.

lekar v zahr. No a co Nemci ???  | 22. 03. 2007 11:54

V SRN jsem byl take povinne vstoupen do lek. komory a jeste jsem nic nevydelal a uz mi prisla slozenka - priznam, ze muj prvni poplatek byl jen symbolicky, pozdeji uz to stouplo dle vydelku. Vyhodou je, ze si to tu lze odecist z dani a skutecne to odectou. Jinak o tom dvojim metru zcela souhlasim. Zdravim

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné