Poslanci srovnali podmínky působení cizích lékařů s nároky EU

Titulní obrázek

Harmonizaci českého práva s evropským by měla zajistit úprava, kterou ve středu dolní komora schválila v rámci hlasování o novele zákona o péči o zdraví lidu. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident…

Česká republika zřejmě brzy sladí podmínky působení lékařů ze zemí Evropské unie v tuzemsku s požadavky EU. Země by se tak podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) mohla vyhnout hrozící pokutě.

Harmonizaci českého práva s evropským by měla zajistit úprava, kterou ve středu dolní komora schválila v rámci hlasování o novele zákona o péči o zdraví lidu. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident.

Evropský soudní dvůr v lednu odsoudil Českou republiku za to, že v této oblasti dosud své zákony nesrovnala s evropskou legislativou. EU se nelíbí, že Česko nutí doktory ze zemí unie k členství v české lékařské, lékárnické a stomatologické komoře, i když v ČR jen hostují.

DÁLE ČTĚTE:
Odsouzeni za přístup k hostujícím lékařům
MZ: Česku hrozí víc odsuzujících rozsudků v oblasti zdravotnictví
Julínek proti povinnému členství v komorách, ale rušit ho nebude

Novela by měla znamenat, že zahraniční zdravotníci osvědčí svou kvalifikaci a komorám pouze ohlásí svou přítomnost. Komora si je zapíše na seznam „hostujících osob“, ale tito lidé nebudou muset platit členské příspěvky.

Novela se původně tohoto tématu vůbec netýkala a upravovala jen právo pacienta na nahlížení do zdravotní dokumentace. Poslanci ale navrhovali rozšíření původního textu i o další oblasti.

Například Kateřina Jacques (Strana zelených) neúspěšně prosazovala, aby byly přímo v zákoně podrobně vymezeny podmínky sterilizace. Jozef Kochan z ODS zase navrhoval úpravu, kterou ostře kritizoval poslanec ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

Kochanův návrh by podle něj způsobil, že ministerstvo zdravotnictví by nemohlo například stanovit, kolik lékařů a s jakou atestací je třeba na tom kterém oddělení.

Julínek se ale za Kochanův požadavek přimluvil a uvedl, že ministerstvo připravuje zákon o zdravotnickém zařízení, který tuto věc vyřeší lépe, než je tomu dosud. Poslanci však nakonec sporné ustanovení neschválili.

ČTK

Poslanci srovnali podmínky působení cizích lékařů s nároky EU
Ohodnoťte tento článek!