Poslanci už dávají úpravy k protikuřáckému zákonu, i zmírňující

Poslanci už podávají návrhy úprav takzvaného protikuřáckého zákona, který zavádí zejména úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinstvích. Některé z nich směřují ke zmírnění restrikce.

Členové dolní sněmovny budou moci uplatnit pozměňovací návrhy ve druhém čtení vládní předlohy, které je plánováno na úterý příštího týdne.

Hned čtyři pozměňovací návrhy ke zmírnění zákazu kouření v restauracích podal Jan Klán (KSČM). Ve dvou z nich chce výjimky z restrikce pro menší podniky, konkrétně ty, v nichž činí plocha pro návštěvníky méně než 60 metrů čtverečních, nebo 80 metrů čtverečních. Provozovatelé by si mohli vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nebo nekuřácké. „Pozměňovací návrhy reflektují model z Rakouska, kde existuje výjimka pro malé provozovny,“ stojí v poslancově zdůvodnění. Z obou návrhů ale taky vyplývá, že ve větších restauracích by mohly být kuřárny.

Klán chce nabídnout poslancům i další možnost, podle nichž by výjimku ze zákazu kouření měly podniky, v nichž je více než polovina plochy určena nekuřákům a je striktně oddělená od prostor pro kuřáky. Poslední Klánův návrh by prakticky umožnil vznik kuřáren.

Naopak Rom Kostřica (TOP 09) navrhuje třeba zpřísnění navrhovaného zákazu kouření v zoologických zahradách. Zrušil by možnost zřizovat v nich vyhrazená místa pro kuřáky. Nyní navrhovaná formulace by totiž provozovateli umožnila vyhradit ke kouření celý vnější prostor zoo, poukazuje poslanec. Kostřica by zakázal kouření i ve věznicích kromě vymezených míst mimo jejich budovy. Tento návrh – na rozdíl od požadavku zakázat kouření v automobilech, v nichž cestují i děti, a návrhu na regulaci kouření i na restauračních zahrádkách, ale už dřív nepodpořil zdravotnický výbor.

Vládní předloha by měla omezit i alkohol. Poslanec Radek Vondráček (ANO) prosazuje úpravu, která by rušila povinnost hostinských nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický nápoj o stejném objemu. Ani tento návrh už dřív nepodpořil zdravotnický výbor. Nevyslyšel argumenty kritiků, že povinnost povede jen k tomu, že kohoutkovou vodu zpoplatní i restaurace, v nichž je teď zadarmo. „Cenová nabídka má být ovlivňována nabídkou a poptávkou, nikoli státní regulací,“ tvrdí ve zdůvodnění Vondráček.

V závěrečném schvalování, které by se mohlo uskutečnit v listopadu, by poslanci mohli hlasovat i o vyčlení procenta z vybrané spotřební daně z lihu, piva, vína, meziproduktů a tabákových výrobků a z odvodu z loterií na protidrogovou politiku. Úpravu podal místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

Očekává se, že poslanci přijdou ještě s dalšími návrhy úprav. Původní předloha nakonec ztroskotala ve Sněmovně v květnu kvůli možnosti zřizování kuřáren v restauracích, jak ji v dílčím hlasování prosadil Marek Benda z ODS. Zdravotnický výbor nyní jeho návrh nepodpořil, poslanec s ním ale může přijít ve druhém čtení znovu.

Ohodnoťte tento článek!