Přejít na obsah

Poslanci vyhověli lékařům: poštovné za neschopenky již platit nebudou

zpět
18.3.2010
dopisy, pero
zvětšitdopisy, peroZdroj: tipdeck.com

dopisy, pero | Zdroj: tipdeck.com

 

Lékaři již nebudou muset platiti poštovné při odesílání neschopenek. Nově za ně tyto náklady převezme Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Poslanci schválili novelu zákona o nemocenském pojištění, která s touto úpravou počítá.

Placení poštovného bylo dlouhodobě kritizováno ze strany České lékařské komory, ta tvrdí, že zdravotnickým zařízením vznikají v souvislosti s agendou dočasných pracovních neschopností nemalé administrativní náklady. Dva bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) se tak podepsali pod novelu, která tuto praxi mění. Nově tak náklady spojené s touto administrativou převezme ČSSZ.

Náklady? Zhruba 26 milionů korun ročně

Podle propočtů by ročně měla tato agenda vyjít zhruba na 26 milionů korun. Nečas již dříve řekl, že ČSSZ to bude schopna ze svých peněz na provozní náklady zvládnout. „Tento návrh zákona vznikl po velice intenzivní debatě s představiteli praktických a ambulantních lékařů. Je podle mého názoru velice solidním řešením tohoto problému, nebude znamenat zvýšenou rozpočtovou zátěž, protože tato částka bude plně uhrazena z rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl při projednávání novely Nečas. V podstatě se mezi poslanci podařilo nalézt široké schody a novela prošla bez větších obtíží. Při debatě se ale objevily i negativní hlasy. „Lékaři chtěli původně těmito dosud svými režijními náklady zatížit pacienty, neboť jim údajně výše úhrady, prováděná zdravotními pojišťovnami, na tyto výdaje nepostačuje. Navrhovali tedy například nový poplatek pacientem vedle registračního a vedle regulačního za vypsání nemocenské až ve výši 100 Kč,“ kritizoval lékaře poslanec Miroslav Opálka. (KSŠM) Podle něj touto shodou chtějí poslanci jen demonstrovat budoucí velkou koalici. „Jde tedy v podstatě o technickou novelu, která lékařům sníží režijní výdaje, což jim mohou podnikatelé v jiných odvětvích opravdu jen závidět,“ dodal Opálka.

Komora svou hrozbu nesplnila

Lékaři mají dosud hrazen jen signální kód v ceně 5,25 koruny za hlášení nemoci zdravotní pojišťovně. Doporučený dopis správě sociálního zabezpečení stojí 26 korun, průměrné náklady na administrativu jedné pracovní neschopnosti jsou 100 korun. Česká lékařská komora loni původně pohrozila, že vyzve lékaře, aby od pacientů vybírala za každou neschopenku po stokoruně. Od svého záměru ale poté ustoupila. .


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Poslanci vyhověli lékařům: poštovné za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Poslanci vyhověli lékařům: poštovné za…

Komentáře

dalších 29 komentářů
M.Kortusova Haló, haló, doktora!  | 25. 03. 2010 20:24

Díky mé zamilovanosti do Kubka??? No, skoro to vypadá, že Vás mrzí, že nejsem „zamilovaná“ do Vás, doktore Bouzku :-)) Vím, že se špatně diskutuje, když nemáte argumenty, ale tohle je už opravdu výplod choré mysli, fabulace, polopravdy a lži. Organizaci jsem původně založila já, jestli si vzpomínáte, a i přes mou „nezřízenou ctižádost“ jsem hlasovala, abyste byl jejím předsedou. Vy jste ovšem při své zamilovanosti do sebe sama předpokládal, že organizace a její členové budou pouze jakousi stafáží pro Vaše přebujelé ego. Svou sebestředností a nezřízeným chováním jste ji ničil a proto jste byl v demokratické diskusi donucen odstoupit (víte dobře, že jenom můj názor či hlas by na to nestačil). A nyní pod rouškou anonymity (nebo jste se snad naklonoval??) plivete jedovaté sliny a píšete lži a čekáte, že Vám to projde? Mýlíte se, doktore Bouzku, alespoň u mne Vám to určitě neprojde. Vy jste totiž opravdový škodič, už jenom tím, že zadupete a pošpiníte každou dobrou myšlenku nebo snahu jenom proto, že nebyla výplodem Vašeho génia. Při představě, že takoví lidé by byli vůdci jakéhokoli profesního, občanského nebo nedejbože politického uskupení, mi naskakuje husí kůže.

Paleczech Haló, doktorko Kortusová  | 25. 03. 2010 08:35

o doktoru Bouzkovi vím, že se pokoušel založit organizaci na ochranu práv lékařského stavu a že vy, díky své zamilovanosti do Kubka a nezřízené ctižádosti, jste tuto organizaci zničila. Takže jste pro mě škůdce lékařského stavu a jako s takovou s vámi nehodlám dále diskutovat a reagovat na vaše rádobydetektivní příspěvky. Doktor Bouzek se nebojí vystupovat pod svým vlastním jménem, a pokud vím, po vaší zradě to vzdal a věnuje se sám sobě. Jenže za práva lékařů nebojoval jen doktor Bouzek. Naštěstí je nás víc ,ale protože Česká lékařská komora vedená panem Kubkem, pod jehož vedením se stala politickou stranou mírného pokroku v mezích zákona a snahy o účinný a tvrdý odpor potírá, ve snaze zachovat si svá privilegia, tak je třeba vystupovat anonymně. Až lékařský stav budou reprezentovat charakterní, čestní lidé, budeme se chovat jinak.

M.Kortusova Haló, doktore Bouzku alias Paleczechu,  | 24. 03. 2010 19:35

kde jste, Vy udatný a neohrožený hrdino? Nadělal jste si do gatí nebo snad stále vymýšlíte ty jména tří nebojsů? :-D

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné