Přejít na obsah

Poslanci žádají Hegera, aby prověřil modernizaci techniky

zpět
26.5.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru žádají ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby prověřil případy zhodnocování zdravotnické techniky ve fakultních nemocnicích.

Chtějí zjistit, zda se za tím ve skutečnosti neskrývají nákupy nové techniky, které by se proto musely odehrávat v jiném režimu výběrového řízení. Výbor tuto žádost na ministra vznesl v usnesení, které přijal.

Ministr Heger by měl podle žádosti kontrolního výboru prověřit tyto tzv. upgrady za období od 1. ledna 2006 do 31. prosince 2010. Měla by se kontrolovat například i výrobní čísla součástí přístrojů, zda byla stejná před modernizací i po ní. Jak ČTK řekl zpravodaj k tomuto bodu Vít Němeček (ODS), signály o těchto skrytých nákupech přicházely ze samotných nemocnic a informace má i z vlastní zkušenosti.

Mělo by jít o nákupy těžké zdravotnické techniky, tedy počítačových tomografií, magnetické rezonance, angiografií nebo lineárních urychlovačů. Ministr Heger by měl poslancům poskytnout tuto informaci do konce července.

Kontrolní výbor se dnes zabýval i problémem s nákupy zdravotnické techniky ve společnosti Krajská zdravotní. Výbor v minulosti dospěl k závěru, že nakupovala zdravotnickou techniku do nemocnic v Ústeckém kraji za vyšší ceny, než byly obvyklé na trhu. Poslanci požádali ministra financí Miroslava Kalouska, aby je do konce srpna informoval o dalším vývoji.

Předseda výboru Vojtěch Filip chce, aby se jednání výboru o Krajské zdravotní zúčastnil osobně ministr Kalousek. Zdůvodňoval to obavami z možného ohrožení čerpání peněz z evropských fondů, kterými stát z části na nákup techniky přispívá. Nákup údajně předražené zdravotnické techniky nyní prošetřuje policie. Podle informací, které dnes zazněly na výboru, si najala znaleckou firmu American Appraisal, která má ceny nakupované techniky prověřit.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

28.2. Heger vytáhl proti předraženým nákupům Heger vytáhl proti předraženým nákupům
1 příspěvků
21.1. Konec korupce v lékařství? Konec korupce v lékařství?
6 příspěvků
20.10. Heger chce regulovat vstup nových technologií do zdravotnictví Heger chce regulovat vstup nových technologií do zdravotnictví
23 příspěvků
9.9. Myslím na Poslední soud Myslím na Poslední soud
13 příspěvků
1.7. Nemocnice nakoupí přístroje za 59 miliónů Nemocnice nakoupí přístroje za 59 miliónů
0 příspěvků

Komentovat článek: Poslanci žádají Hegera, aby prověřil…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Poslanci žádají Hegera, aby prověřil…

Komentáře

další 2 komentáře
P.K. Vůle.  | 27. 05. 2011 07:58

Je vůbec vůle to řešit? Zvláště u poslanců o tom pochybuji. Nevyřeší se nic. "Upgrade" je velmi rozšířený způsob, jak obejít výběrová řízení. Musejí se na tom podílet všichni zainteresovaní a rozdíl v ceně (oproti vysoutěžené) jde kamsi někomu do kapes. Na druhou stranu soutěže jsou zkorumpovány tak, že je někdy pro nemocnice "upgrade" jednodušším východiskem. Je to takový malý český bordel.

Karel Nešpor Proč American Appraisal ???  | 26. 05. 2011 18:48

Stačí přeci KPMG !! Za 7 milionů napíše cokoliv, co je potřčeba ne?? Přitom jí stačí cca 20.000 na to, aby porovnala cenu v zadání (třeba přesné zadání typu "NMR za 35 mega") a cenu "vysoutěženou" (třeba 35 mega). Že dodaná NMR se prodává za 15 mega, to není podstatné. Podstatné je, že souhlasí cena na "zadání" páně Kabátka z MZ s cenou vyúčtovanou třeba panem Řehákem z firmy Hospimed. Na porovnání těch dvou cen 20.000 musí stačit. Takže i porovnání 300 položek za 7 milionů taky štimuje. Kapišto?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné