Poslanec Štastný chce pro tři komory zdravotníků vlastní normy

Titulní obrázek

Místopředseda poslaneckého zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) vyzval prezidenty lékařské, lékárnické a stomatologické komory k jednání o novele zákona o komorách zdravotníků. Místo dosavadní společné chce normy tři, pro každou komoru samostatnou. Štastný chce otevřít diskusi i o změně povinného členství na nepovinné…

Je to v krátké době už druhý poslanecký návrh novely, první poslanci tento týden stáhli. Komory vítají rozdělení normy, povinné členství ale chtějí zachovat.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek minulý týden oznámil, že připravuje vládní návrh novely zákona o komorách zdravotníků. Ke spolupráci přizval představitele komor. Řekl, že osobně je příznivcem nepovinného členství, změnu členství ale nehodlá prosazovat. Podporuje i původní záměr již staženého návrhu, aby se zpřísnily volební komorové předpisy. Naproti tomu nechce zvyšovat vliv státu na komory.

„V úvahu přicházejí tři modely – zachovat jednu normu, vytvořit tři samostatné zákony pro každou komoru zvlášť nebo společný zákon pro všechny profesní samosprávy v Česku,“ řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Změnu členství odmítl.

Z úvah poslanců o zavedení nepovinného členství v komorách je podle Kubka patrné, že potřebují poučit o rozdílu mezi dobrovolným spolkem a profesní samosprávou, která vykonává dohled nad všemi příslušníky povolání. „Aby to mohla dělat, musí dosáhnout na všechny lékaře – buď povinným členstvím, což je ve 12 státech EU, nebo povinnou registrací, což je ve 13 státech,“ vysvětlil.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček řekl, že považuje Štastného návrh na rozdělení normy na tři samostatné zákony za rozumný. K případné změně povinnosti členství uvedl, že záleží na tom, jaké kompetence dá norma komorám. Kontrolu a evidenci by komora mohla těžko vykonávat nad lékárníky, kteří by nebyli členy. Pokud tyto povinnosti komoře zůstanou, mělo by zůstat členství povinné. „Osobně si myslím, že by na výkon profese měla komora dohlížet,“ řekl.

Rozdělení zákona do tří norem si přeje také Česká stomatologická komora, která zároveň trvá i na zachování povinného členství. Člen představenstva Ivan Novický řekl, že by mohl být jeden zákon o třech samostatných oddílech pro lékaře, zubaře a lékárníky.

„Jinak se řídí 40.000 členů lékařské komory a jinak 7000 členů stomatologické komory nebo 7000 členů lékárnické komory. Další rozdíl je v tom, že přes 90 procent zubařů má soukromou ambulanci, zatímco mezi lékaři polovina jsou zaměstnanci,“ vysvětlil. Dodal, že změna na nepovinné členství by „nebyla nejšťastnější“. Pokud by se to stalo, musela by prý být povinná alespoň registrace.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!