Pospíšil: ÚS nepostupuje v kauze poplatků standardně

Titulní obrázek

Ústavní soud (ÚS) podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) nepostupuje při jednání o regulačních poplatcích ve zdravotnictví zcela standardně. Ministr to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce…

Nestandardní postup se podle něho projevuje například v tom, že soudci předvolali premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová postup soudu naopak označila za normální, s argumenty ministra nesouhlasila ani místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

„To, jak Ústavní soud řeší tuto kauzu, mně připadá jako ne úplně nejšťastnější, a bohužel postupy, které volí, nejsou zcela standardní,“ řekl Pospíšil. „Já si myslím, že Ústavní soud postupuje zcela normálně, tak jak je zvyklý, tak jak činí vždycky. Klade tam dotazy – co jiného asi soudce může činit, když se chce dopátrat nějaké pravdy,“ oponovala Benešová.

Ústavní soud (ÚS) ve středu v rámci projednávání zdravotnické části reformy veřejných financí vyslechl Topolánka a Julínka a poté jednání odročil na neurčito. Svědectví si vyžádali zástupci poslanců ČSSD a KSČM, kteří prosazují zrušení reformního zákona.

Mezi nestandardní kroky soudu podle Pospíšila patří například právě to, že soudci předvolali k výslechu Topolánka a Julínka. „Předvolání premiéra a ministra zdravotnictví zkrátka není obvyklé. Je to poprvé, kdy premiér vypovídá při řízení, kdy se ruší určitá část zákona,“ uvedl ministr.

Podobné „atypičnosti“ podle něho vrhají špatné světlo na postup ÚS.

Podle Wagnerové je ale slyšení politiků před Ústavním soudem běžné například v Německu. „Pokud si nechci hrát jenom v českém rybníčku, ale chci se měřit s Evropou, a to je ambice, kterou Ústavní soud má, tak potom jsme se chovali naprosto standardně,“ řekla místopředsedkyně ÚS.

Pospíšil kritizoval i otázky, které soudci politikům pokládali. „Ty otázky se bohužel netýkaly merita – jestli je, či není ta část reformy, o které hovoříme, v souladu s ústavou, či zda je protiústavní,“ prohlásil Pospíšil s tím, že otázky se týkaly spíše politické diskuse.

Podle Wagnerové se soudci snažili svými dotazy zjistit odpovědi na otázky, které jsou pro rozhodování ÚS důležité – jaký je účel zákona, zda je potřebný z důvodu veřejného zájmu a jestli zákonodárci zvolili nejmírnější možné prostředky k dosažení svého cíle.

Velký problém má ministr podle svých slov i s tím, že se řízení před ÚS neustále přerušuje a odročuje bez uvedení důvodu. Podle něho to pak budí dojem, že to je kvůli tomu, aby někteří soudci ještě změnili názor.

„To, že takto je přerušováno řízení, není šťastné a trošku to nahrává takovýmto spekulacím, které jsem zaznamenal v některých médiích,“ řekl Pospíšil. Média v minulých dnech napsala, že poplatky u lékaře rozdělily patnáctičlenný Ústavní soud téměř napůl, zastánci poplatků mají sice navrch, ale někteří soudci ještě váhají.

Podle Wagnerové není „rozštěpenost“ ÚS žádnou novinkou. „Ústavní soud už byl mnohokrát rozštěpen a vždycky nakonec vynesl nález, který bylo možné vynést,“ řekla soudkyně. Do kdy by mohl ÚS vynést nález v otázce regulačních poplatků, si Wagnerová odhadnout netroufla.

Kriticky se ke středečnímu jednání soudu již dříve vyslovil například i místopředseda vlády a ODS Petr Nečas. Ten označil vystupování předsedy soudu Pavla Rychetského, místopředsedkyně Wagnerové a soudce Jiřího Nykodýma za „absolutní politizaci práce Ústavního soudu“. Z úst soudců podle něho nezazněly „ústavně-právní argumenty“, ale politická prohlášení.

Benešová jeho reakci označila za „hysterickou“, naopak Pospíšil svého spolustraníka podpořil. „V lecčems s místopředsedou (Nečasem) souhlasím,“ uvedl dnes ministr.

ČTK

Pospíšil: ÚS nepostupuje v kauze poplatků standardně
Ohodnoťte tento článek!