Postaví nové výcvikové centrum

záchranka, sanitka, pohotovost

Místo poněkud zchátralé budovy bývalé hrádecké pohotovosti budou sanitky v Hrádku vyjíždět ze zbrusu nového výcvikového centra.

To zde Liberecký kraj hodlá stavět od letoška do konce roku 2013. Za projekt v hodnotě 40,5 milionu korun přitom kraj dá pouze něco přes dva miliony. Zbytek peněz totiž zaplatí Evropská unie z operačního programu Cíl 3 Česko – Sasko. „Posádka nové základny bude spolupracovat se záchranáři ze Žitavy a dalších saských měst,“ řekla mluvčí krajské záchranné služby Lenka Moravcová. Projekt počítá také s odbornými konferencemi, výměnnými stážemi a společným cvičením záchranářů.

V přípravě jsou speciální kurzy češtiny a němčiny a vznikne dokonce i specializovaný slovník. Podobný projekt přitom není v kraji první, krajští záchranáři již spolupracují s Poláky.

Stavbu základny poblíž silničního obchvatu Hrádku uvítal i starosta Martin Půta. „Pozemek, na kterém bude budova stát, jsme kraji nabídli v podstatě za korunu,“ poznamenal starosta a pokračoval: „Záchranáři v Hrádku sice jsou, ale v budově, která je daleko od centra i od dálnice. Dostat se od budovy bývalé pohotovosti například na silnici číslo I/35 totiž trvá zbytečně dlouho.“ Optimisticky se Půta dívá i na možnost přeshraniční spolupráce se Žitavou a Hoyerswerdou. „Náznaky společných postupů se Saskem již tu máme, ale třeba se jednou také dočkáme dne, kdy bude český pacient moci bez problémů do nemocnice třeba do Žitavy,“ dodal starosta.

Ohodnoťte tento článek!