Postup ministerstva při přípravě smluv kritizují i lékárníci

Lékárníci nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví při přípravě vyhlášky o takzvaných rámcových smlouvách, z níž vycházejí smlouvy pojišťoven s jednotlivými zařízeními. ČTK to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Ze stejných důvodů kritizovala ministerstvo v sobotu i Česká stomatologická komora…

Ministr David Rath (ČSSD) podle nich porušil zákon, když vyhlášku předložil legislativní radě vlády bez předchozích vzájemných jednání.

V rámcových smlouvách zdravotní pojišťovny stanoví rozsah péče, kterou zaplatí. Dosud se podle Chudoby na podobě rámcových smluv vždy dohodli zástupci jednotlivých odborností s pojišťovnami, a ministerstvo pak vydalo vyhlášku.

Lékárníky v dohodovacím řízení zastupuje Grémium majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren. Pokud se účastníci jednání nedohodnou v předem daném termínu, může vyhlášku připravit ministerstvo.

Podle Chudoby se již zástupci lékárníků s pojišťovnami předběžně dohodli a nic nebrání tomu, aby svůj návrh smlouvy v termínu schválili. „Ministr nemá žádné právo, aby sám něco vydával, bez našeho vědomí,“ dodal.

Chudoba hodlá poslat dopis všem ministrům, kde situaci popíše. Stomatologové svůj dopis vládě již sepsali.

„Stomatologové a pan (Jiří) Pekárek si neustále vymýšlejí nějaké věci a já už to přestávám registrovat,“ reagoval v sobotu na obvinění Rath. Smlouvy s pojišťovnami končí podle ministra u všech zdravotnických zařízení k 1. červenci.

Protože se nebyli schopni zástupci poskytovatelů zdravotní péče a pojišťoven na novém textu těchto smluv dohodnout, připravil prý vyhlášku, podle které se nemocnicím prodlužují smlouvy o dva roky a soukromým ambulancím na neurčito.

Rath uvedl, že takových smluv existuje asi 30.000. Rozhodnut je vyhlášku vydat, až mu vrátí její návrh legislativní rada vlády, která by ji měla projednat 15. května. „Kdybychom je (smlouvy) neprodloužili, tak by neměla žádná nemocnice, žádné zdravotnické zařízení v této zemi po 1. červenci smlouvu,“ dodal.

Proti Rathovu návrhu se postavili také zástupci malých nemocnic. Dohodovací řízení o rámcových smlouvách bylo tento týden přerušeno, protože z něj zástupci nemocnic na protest odešli.

ČTK

Postup ministerstva při přípravě smluv kritizují i lékárníci
Ohodnoťte tento článek!