Postup prostějovských zdravotníků vyvolal rozpaky

Postup prostějovských zdravotníků, kteří na tamní jednotce intenzivní péče nechali dvouleté dítě přivázané bez dozoru a matce neumožnili pobyt s dítětem, vyvolal rozpaky u řady jejich kolegů. Nesouhlas dali najevo i ochránci práv dětí…

Postup prostějovských zdravotníků, kteří na tamní jednotce intenzivní péče nechali dvouleté dítě přivázané bez dozoru a matce neumožnili pobyt s dítětem, vyvolal rozpaky u řady jejich kolegů.

Nesouhlas dali najevo ochránci práv dětí, podle nichž takový přístup zdravotníků malého pacienta vystaveného stresu z nemocničního prostředí poškozuje.

Zdravotníci v minulých dnech hospitalizovali dvouletou Sarah kvůli dehydrataci.

„Manželka chtěla zůstat s dcerou, ale nebylo jí to umožněno,“ kritizoval zdravotníky otec Miroslav Zacpal.

„Když jsme ji druhý den navštívili, v místnosti nikdo nebyl a dcera seděla na postýlce s přivázanýma rukama,“ tvrdil. „Kromě ní byly v pokoji ještě další tři děti a všechny byly přivázané,“ uvedl otec. Vedení nemocnice s kritikou rodičů nesouhlasí. „Tak malé děti při podávání infuze přivazujeme, aby si neublížily,“ prohlásil ředitel nemocnice Ivo Vlach.

Zdravotníci z jiných nemocnic i krajský zdravotní rada Václav Rýznar se pozastavili nad tím, že u přivázaného dítěte nebyl nikdo z personálu ani rodiče.

„Vhodné by bylo, aby v takové situaci byla u dítěte matka, a pokud to není možné, někdo z personálu, kdo by mu třeba četl pohádku, aby zmírnil jeho stres,“ zdůraznil Rýznar.

Přesně to si myslí i ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. „Pokud už personál musí dítě přivázat, aby se neporanilo, tak pouze na nejnutnější dobu a rozhodně u něj musí být někdo z personálu. Ten by měl dítěti vysvětlovat, co a proč se děje a než kapačka vykape, by si měl s dítětem povídat nebo mu vyprávět pohádku,“ reagovala.

„Dítě je vystresované už samotným pobytem v nemocnici, a proto by mu měl být nablízku někdo, kdo mu bude dodávat jistotu, že je vše v pořádku. Jinak mi to připomíná metody socialistického zdravotnictví,“ dodala.

Rodiče vyčítali personálu i to, že matce neumožnil, aby s dítětem zůstala přes noc. „Tuto možnost jsme jim opravdu nenabídli, ale v první chvíli o to neprojevili zájem,“ uvedl Vlach.

Podle primářky dětského oddělení šternberské nemocnice Bohumily Kropáčkové by zdravotníci měli vyjít rodičům tak malých dětí vstříc. „Pobyt matky přímo na jednotce intenzivní péče sice není možný, ovšem kolegové jí mohli nabídnout ubytování v náhradním pokoji, aby mohla dítě kdykoliv navštívit,“ uvedla.

Olomoucký deník

Reakce čtenářůZdraví.Euro.cz

lékař

Pobyt poučeného a vhodně vybaveného rodiče na JIP je po většinu dne docela dobře možný a je dokonce pro dítě velice prospěšný. Opusťme již ty socialistické nesmysly, že to není možné z hygienických, organizačních či jiných důvodů!!!

Samozřejmě, že je to pro personál náročnější, o tom není pochyb.Ale jde to.Nenalhávejme nic rodičům ani sami sobě.

Postup prostějovských zdravotníků vyvolal rozpaky
Ohodnoťte tento článek!