Potíže s trávicím ústrojím má čtvrtina Čechů

V České republice má během roku 25 procent lidí potíže s trávicím ústrojím. Jen čtvrtina z nich vyhledá lékaře, ostatní své zdravotní problémy řeší sami. Polovina populace má v žaludku mikroorganismus Helicobacter pylori. Žaludečními vředy trpí desetina Čechů, pět až deset procent lidí má refluxní chorobu jícnu…

PRAHA – V České republice má během roku 25 procent lidí potíže s trávicím ústrojím. Jen čtvrtina z nich vyhledá lékaře, ostatní své zdravotní problémy řeší sami.

Poměrně hodně lidí trpí pálením žáhy. Zhruba každý 20. člověk pociťuje pálení každý den. Jednou za měsíc potrápí více než třetinu populace.

Polovina populace má v žaludku mikroorganismus Helicobacter pylori, který narušuje žaludeční sliznici a může vyvolat žaludeční vřed. O tom, zda člověk onemocní, rozhoduje jeho přirozená imunita s stravovací návyky.

Žaludečními vředy trpí desetina Čechů, většinou starší muži. Choroba je však na ústupu, uvedl Bohumil Seifert z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podle Seiferta ale přibývá vředů, za jejichž vznikem stojí dlouhodobé užívání většího množství nesteroidních antirevmatik, která se používají na tlumení bolestí kloubů, páteře a dalších zánětlivých onemocnění. Prodej těchto léků, které jsou bez

předpisu, neustále stoupá.

Seifert uvedl, že každý praktický lékař ročně pošle do nemocnice alespoň dva pacienty se závažnými obtížemi, které tyto léky vyvolaly. V USA na komplikace s nesteroidními antirevmatiky umírá stejný počet lidí jako na astma.

Do rizikové skupiny patří lidé, kteří již měli žaludeční vřed, užívají velké množství léků proti bolesti, jsou starší 65 let a nechávají si předepisovat léky od více lékařů a ještě si nějaké dokupují.

Snižuje se počet případů rakoviny žaludku. Od roku 1970 do roku 2000 klesl v ČR na polovinu. Pět až deset procent lidí trpí refluxní chorobou jícnu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!