Přejít na obsah

Potížistům práci nevrátíme

zpět
31.1.2011
nemocnice, značka
zvětšitnemocnice, značkaZdroj: vivirlatino.com

nemocnice, značka | Zdroj: vivirlatino.com

 

Zatímco na Vysočině stojí o každého lékaře, jinde si chtějí mezi doktory vybírat. Otálet se stažením výpovědi by ale lékaři, kteří se chtějí vrátit, neměli nikde. Nemocnice už chystají krizové scénáře.

V olomoucké fakultní nemocnici vyprší už za čtyři týdny výpovědní lhůta více než stovce lékařů. Co s nimi od 1. března bude, možná nevědí ani oni sami.

I když si výpověď rozmyslí, nemusejí se mít kam vrátit. Bezvýhradná „amnestie“ pro odbojné doktory tam totiž skončila minulou středu. A od té doby chce vedení návraty lékařů pečlivě zvažovat.

Cesta zpět vede jen pro slušné

„O většinu lékařů, kteří si svůj odchod ještě případně rozmyslí, samozřejmě stojíme. Je však pravda, že u některých, zejména u těch, kteří se během jednání nezachovali slušně například ke kolegům nebo ošetřujícímu personálu, budeme už teď zvažovat, zda jejich setrvání akceptovat,“ tvrdí mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant.

A podobné trable s případným návratem čekají doktory i v některých dalších nemocnicích. Například v Brně či Liberci. „Nelze dopředu předjímat, o jak velké procento půjde. Jsou ale lékaři, které nebudeme chtít zpět z ryze profesních důvodů. I kdyby si odchod rozmysleli,“ podotkl ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus.

V Liberci už se to stalo. Vedení „špitálu“ odmítlo vzít zpět protestující gynekology. Bát o práci se naopak lékaři nemusejí na Vysočině, kde se jich k odborářské akci „Děkujeme, odcházíme“ připojilo tolik, že zdravotnictví v kraji hrozí kolaps. „Nemám důvod lékaře zpět nepřijmout. Jihlava rozhodně neměla nadbytek lékařů. A myslím si, že ani žádná z nemocnic v kraji,“ uvedl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Nedostatek doktorů na řadě oddělení podle něj navíc nemocnice řeší už nyní. „Spíš bychom mohli ještě další lékaře přijmout, kdyby měli zájem,“ doplnil Velev. A jeho slova potvrdili i šéfové dalších nemocnic v kraji. Podle ředitele třebíčské nemocnice Leoše Dostála je ale otázkou, zda skutečně dostanou na splnění požadavků odbojných lékařů dostatek peněz.

Kladno otočilo: nový tým vybuduje, až zkrachují jednání

Čím déle budou lékaři se staženímvýpovědí otálet, tím obtížnější pro ně návrat může být. S ubývajícím časem se budou nemocnice muset poohlížet po doktorech jinde a vymýšlet krizové scénáře, aby odvrátily kolaps.

Třeba v Olomouci se už proto chystají vypsat na uvolněná místa výběrová řízení, kontaktovat personální agentury a oslovovat lékaře v zahraničí. Například nemocnice v Kladně, která avizovala budování nových lékařských týmů jako první, však s příjímáním nových doktorů stále čeká, jak vyhrocená situace dopadne.

„Dali jsem inzeráty, ale čekali jsme, jak bude pokračovat jednání vlády s odbory. A to samé garantujeme i nyní,“ potvrdila ředitelka nemocnice Kateřina Pancová. „Lékaři, kteří nám dají vědět, se mohou vracet,“ dodala. Na rozhodnutí jim zbývá zhruba už jen týden.

A podobné požadavky si kladou vedení nemocnic i jinde, neboť jim dochází trpělivost. „Natahování a přemlouvání už bylo dost,“ uvedla šéfka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Jasné slovo chce od nespokojených doktorů slyšet do 7. února.


Klíčová slova

Autoři

Lucie Vadlejchová, Jiřina Veselá, Regionální deník

Související články

25.1. Jejich odchod, naše ztráta Jejich odchod, naše ztráta
43 příspěvků
6.1. Odchody doktorů jsou dobrý impulz pro reformu Odchody doktorů jsou dobrý impulz pro reformu
7 příspěvků
21.12. Lékaři to s odchody z nemocnic myslí vážně Lékaři to s odchody z nemocnic myslí vážně
0 příspěvků
3.12. V Česku působí až 2500 zahraničních lékařů V Česku působí až 2500 zahraničních lékařů
1 příspěvků

Komentovat článek: Potížistům práci nevrátíme

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Potížistům práci nevrátíme

Komentáře

další 3 komentáře
Pepa Potížistům  | 31. 01. 2011 19:42

práci nevrátíme,co kdyby zase dělali potíže.

Krtek Naštěstí  | 31. 01. 2011 15:47

V Liebrci naštěstí to křupanské vedení krasjké nemocnice bude v nejbliší době vytříděno i přes mohutné kopy kolem sebe a bude moci zase jít prznit medicínu někam jinam. Boleslav se už z řízení páně Nečesaného vzpamatovala, Liberec se snad vzpamatuje taky. Zatím platí pořadí škůdců liebercké nemocnice: mor, požár, Nečesaný s Tanečkovou a Zítkem :)

Kony Teprve to začíná  | 31. 01. 2011 09:41

Síla je na straně lékařů,neboť systém aktivně drží oni.Bez nich systém 100% padá.Ale pokud toto lékaři nevědí,tak jsou nejslabší.Z prohlášení to vypadá,že za silného se považuje administrativní část(vláda,vedení nemocnic) a chápou se iniciativy(ale očekávatlné).Ministerský návrh je k ničemu.Je to malá část,je to neošetřeno.Částka nepůjde k lékařům.Je to pouze klín.Je to taktika.Útočí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné