Potřebuje Rychnovsko malé porodnice?

Malé porodnice, ve kterých se během roku uskuteční méně než pět set porodů, by neměly existovat. Do této kategorie patří i porodnice na Rychnovsku. Dle doporučení České neonatologické společnosti i je počet porodů stanoven cca na 500 porodů za rok.

Rychnovsko –

„Česká republika má v současné době velmi hustou síť porodnic s vysokým podílem těch s méně než pěti sty porody za rok, čímž se lišíme od ostatních evropských zemí. Geografické důvody (vzdálenost) nejsou argumentem pro zachování jejich provozu,“ uvádí Václav Šebor, vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ).

Například opočenská porodnice má svou klientelu i ze vzdáleného okolí a ženy ji vyhledávají kvůli vstřícné péči zdravotnického personálu.

Nemocnice s porodnicko-gynekologickým oddělením funguje jako akciová společnost, prostory pronajímá od kraje, který je vlastníkem této obchodní společnosti.

„Vyhovujeme personálním i přístrojovým nárokům, pravidelně nás navštěvují kontroly z hygieny i pojišťoven. Porodnické oddělení jsme navíc vloni rekonstruovali,“ argumentuje ředitel nemocnice Jozef Prokeš.

Ani z předběžných jednání s pojišťovnami o nových smlouvách, (rok 2006) podle něho nevyplývají žádné změny. Počet porodů za rok (kolem 420) podle něho nesnižuje kvalitu a odbornost péče.

Václav Šebor z MZ doplňuje, že spolurozhodovat o dalším osudu porodnice bude také kraj, a to až na základě nového výběrového řízení a nově uzavíraných smluv s pojišťovnami. Jediným faktorem pro nebo proti zrušení prý přitom nebude okolnost nízkého počtu porodů, ale také například hustota sítě porodnic v regionu.

Hradecké noviny

Ohodnoťte tento článek!