Potrubní pošta v Nemocnici Na Bulovce poslouží i k přepravě cytostatik

Nemocnice se vracejí k systému potrubní pošty. Nově se potrubní pošta přes léto zbuduje také v Nemocnici Na Bulovce.

TISKOVÁ ZPRÁVA NEMOCNICE NA BULOVCE

Vzniknou dva sytémy: Pro běžnou přepravu vzorků má potrubí průměr 110 mm a kapsle se v něm pohybuje rychlostí 4 m/vt., tedy 14,4 km/hod. Potrubí bude dlouhé 5 km a bude obsluhovat všechny nemocniční pavilony prostřednictvím 45 stanic.

Zároveň vznikne druhý systém, který bude mít v České republice premiéru, a bude určen pro přepravu cytostatik. V tomto systému bude potrubí širší, s průměrem 160 mm, délkou 1,2 km a 5 stanicemi. Kapsle se v něm bude pohybovat pomaleji a bude nastaveno i plynulé dobržďování.

Potrubní pošta výrazně usnadňuje práci a šetří peníze. V Nemocnici Na Bulovce už v minulosti potrubní pošta fungovala. Na některých chodbách jsou ještě skříňky z počátku osmdesátých let. Vůbec první zásilka ale potrubím prolétla už před 162 lety. Stalo se tak v Londýně.

O 34 let později byla zprovozněna pražská potrubní pošta, která se rozrostla až do celkové délky 60 kilometrů a do povodní v roce 2002 byla pražská potrubní pošta poslední funkční městskou sítí. I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v Česku stále fungují.

Ohodnoťte tento článek!